Magyar tudósokat díjazott a NASA

2 perc

2004.12.22. 07:05

A földmágneses viharok és az űreszközöket gyakorta veszélyeztető napszéljelenségek műholdas megfigyelésében kifejtett munkájáért rangos díjat kapott a NASA-tól négy magyar tudós.

Erdős Géza, Kecskeméty Károly, Szegő Károly és Tátrallyay Mariella a négy, egymáshoz közel repülő, azonos műszerekkel ellátott Cluster műholddal a Napból a Föld körüli térségbe jutó mágneses, elektromos terek és töltött részecskék kis léptékű változásait vizsgálja az MTA Részecske- és Magfizikai Kutatóintézetében - írja a Világgazdaság.

A Cluster program a Nap–Föld kapcsolat alakította űridőjárás vizsgálatának egyik fontos eszköze, amely segítséget nyújt a hirtelen Föld közeli változások előrejelzésében. A lap szerint az űrkutatás történetében ez az első olyan kísérlet, amelyben több műhold egyidejűleg azonos feladatot lát el, így a mérések egyszerre szolgáltatnak adatokat a különböző jelenségek idő- és térbeli lefolyásáról.

A Nap a Földre érkező fényen és hőn kívül töltött részecskék, főként protonok és elektronok forrása is, e jelenség megnyilvánulása a napszél. Földünk mágneses tere és légköre ugyan megóvja az élővilágot a hetente, havonta megjelenő nagyobb napkitörések drasztikusabb hatásaitól, de a légkör magasabb rétegeiben, főként az atmoszférán és még inkább a magnetoszférán kívül már nagyon erős a sugárzás.

A Magyar Tudományos Akadémia kutatói munkájuk fontosságát azzal indokolják, hogy az elektromos feltöltődés, illetve a nagy energiájú sugárzás kárt okozhat az űreszközökben, így a távközlési műholdakban is. A földmágneses viharok esetenként a földi kommunikációt is megzavarják, a létrejövő földáramok pedig a nagy kiterjedésű földfelszíni elektromos hálózatokban is okozhatnak zavarokat, sőt túlterhelést és hálózati összeomlást is.

E vizsgálódásoknak a magfizikai kutatóintézet a gazdája, itt található a világ nyolc különböző pontján elhelyezkedő adatközpont egyike, magyar Cluster-bázis. Ennek munkatársai a négy műhold két-két tudományos műszere által küldött adatok feldolgozásában és tudományos kiértékelésében vesznek részt, különös tekintettel a műholdak pályájára vonatkozóan.

Kecskeméty Károly, a kutatócsoport egyik tagja azt mondta a Világgazdaságnak, hogy kutatásaikat részben a Magyar Tudományos Akadémia finanszírozza, de a magyar állam az Európai Űrügynökséggel (ESA) kötött nemzetközi szerződés (Plan for European Cooperative States) alapján is nyújt anyagi segítséget, kutatócsoportjuk emellett támaszkodik az Országos Tudományos Kutatási Alap támogatására is.

A Group Achievement Award nevű díjnak anyagi vonzata nincs, általában a NASA erkölcsi elismerésként adja sikeres űrkutatási programokban részt vevő kutatóknak, de hazai vonatkozásban ez a kitüntetés több megpályázható támogatás elnyeréséhez segítheti hozzá a kutatócsoportot.