Fekete Könyv a Lidl viselt dolgairól

1 perc

2004.12.10. 14:24

A német ver.di szakszervezet Fekete Könyvben vádolja a Lidl élelmiszerkereskedelmi diszkontláncot "az emberi méltóság megsértésével".

A 100 oldalas munkát pénteken hozták nyilvánosságra Stuttgartban és Berlinben. A szolgáltatási ágazati érdekképviselet többek között azt veti a Lidl szemére, hogy megsérti munkavállalói jogokat és ipari kamerákkal tartja megfigyelés alatt az alkalmazottakat.

A Lidl az Aldi után a második számú német élelmiszerkereskedelmi diszkontlánc, s azzal a viszontváddal él, hogy a ver.di a Fekete Könyvvel rágalomhadjáratot folytat ellene. A Lidl az elmúlt három évben 45 ezer munkahelyet hozott létre. Ebből 20 ezret Németországban, "többet, mint bármely más vállalat" - közölte a neckarsulmi székhelyű cég. A Lidl beismeri, hogy vétségek vannak, de azok "mindig egyedi esetek és a gyors növekedés következményei".   
   
A ver.di nehezményezi, hogy az alacsony árairól, agresszív üzletpolitikájáról ismert, munkatársait keményen dolgoztató cég minden eszközzel akadályozza az üzemi tanácsok megalakítását. Franziska Withold a ver.di elnökségének tagja kifogásolta, hogy "a Lidl alkalmazottainak mindig bizonyítaniuk kell, hogy nem loptak, folyamatosan gyanúsítják őket." A vállalat azzal védekezik, hogy a lopásokból származó vesztesége évente 250 millió euró, ily módon "törvényes keretek között" jogosak az ellenőrzések.
   
Withold szerint minden egyes Lidlnél keletkező munkahely két munkahely megszűnésével jár a nem diszkont alapon működő élelmiszer kiskereskedelemben. A Lidlnél a személyi költségek aránya 4-5 százalékot tesz ki, a hagyományos élelmiszerkereskedelemben tíz százalékot.
  
A Lidlt is magába foglaló Schwarz csoport Németország egyik legsikeresebb, de titkait féltve őrző vállalkozása. A közelmúltban kisebb szenzációt keltett, hogy közölte: az elmúlt három évben forgalmuk 44 százalékkal emelkedett és 2004-ben eléri a 36 milliárd eurót. A konszern fejéről, a 65 éves Dieter Schwarzról nem készülnek fényképek. Mint a Stern magazin írja, "inkább lemondott a szövetségi érdemkeresztről, semmint hogy előbújjon az ismeretlenség homályából".