Egymilliárd gyermek él szélsőséges nyomorban

1 perc

2004.12.09. 08:24

Több mint 1 milliárd gyermek - a világ gyermekkorú lakosságának több mint a fele – él szélsőséges nyomorban, illetve szenvedi háborúk vagy az AIDS-járvány következményeit - áll az ENSZ gyermekjóléttel foglalkozó szakosított intézményének (UNICEF) éves világjelentésében, amely szerint az utóbbi másfél évtized háborúiban meghaltak fele gyermek volt.

A jelentés szerint 640 millió gyermeknek nincs tető a feje felett, félmilliárd gyermek olyan helyen él, amely nélkülözi az alapvető csatornázási higiéniát, 400 millió pedig nem jut egészséges ivóvízhez sem. Nem kap rendszeres egészségügyi ellátást 270 millió gyermek, 140 millió pedig soha nem járt iskolába; utóbbiak zöme lány. 90 millió gyermek súlyos mértékben alultáplált.

A gyermekek helyzetéről most tizedszer kiadott átfogó UNICEF-jelentés szerint a helyzet legriasztóbb jellemzője az, hogy 700 millió gyermeket a felsorolt jelenségek közül egyszerre kettő vagy még több is sújt.
 
A gyermekeket érintő szélsőséges nyomor egyik fő okozója a háború, ezen belül is a polgárháború. Az 1990 és 2003 között kitört 59 nagyobb katonai viszály közül 55 belháború volt. A belső katonai konfliktusokat különösen megszenvedik a gyermekek: az ezekben 1990 óta meghalt 3,6 millió ember csaknem fele gyermekkorú volt.

Továbbra is általános jelenség a gyermekkatonák toborzása, akár erőszakkal is; évente több százezer gyermek fog fegyvert különböző konfliktusokban.

A háborúknak katasztrofális hatása van a gyermekek egészségügyi helyzetére is. Egy öt évig tartó fegyveres konfliktus 13 százalékkal növeli az 5 éven aluliak halálozási rátáját az UNICEF felmérése szerint.

A globális AIDS-járványnak a gyermekekre gyakorolt legdrámaibb hatása a betegség miatt elárvultak számának meredek emelkedése. A szüleik halála miatt egyedül maradt gyermekek száma eléri a 15 milliót. Emellett a járvány - mivel áldozatai között igen sok a tanár, az egészségügyi dolgozó és egyéb olyan szakértő, akiktől a gyermekek jóléte függ - a gyermekekről gondoskodó szélesebb körű védőhálózatot is rombolja.

Mivel a HIV-fertőzés és az AIDS-betegség kialakulása között hosszú idő telik el, ez a válság még legalább tíz évig tovább súlyosbodik, akkor is, ha azonnal sikerülne stabilizálni a járványt - írták az UNICEF szakértői.