Ecostat: jövőre lassulhat az export bővülése

2 perc

2004.11.03. 11:37

Az Európai Unió kissé romló jövő évi növekedési kilátásai lassíthatják a magyar export-dinamikát is 2005-ben - áll az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet októberi felmérésében.

A kutatók az idén csökkenő inflációval és alapkamattal, mérsékelt ütemben romló hiánymutatókkal, és továbbra is kedvező növekedési rátákkal számolnak. Figyelembe véve a monetáris tanács új ülésezési rendjét, 2004-ben szerintük már csak 50 bázisponttal csökkenhet az alapkamat, így év végére 10 százalékos kamatszintet prognosztizálnak. Megjegyzik ugyanakkor, hogy minden feltétel adott a további óvatos kamatcsökkentéshez.



Az államháztartási hiány 2004-ben GDP-arányosan várhatóan 5,2 százalék körül alakul, ami 1 százalékponttal alacsonyabb az előző évi hiánynál - jegyzik meg. A hátralévő két hónapban már kicsi a költségvetési mozgástér, az áfa-bevételek esetleges jobb teljesülése is csak tizedponttal csökkentheti a hiányt - teszik hozzá.



A külkereskedelmi forgalom hiánya az első hét hónapban megközelítette a 3 milliárd eurót, számottevően nőtt a deficit az új uniós tagokkal, valamint az ázsiai országokkal szemben. Az Ecostat szerint a külső hiány emelkedése az év hátralévő részében várhatóan lassul, elsősorban a lakossági fogyasztás mérséklődése miatt. Prognózisuk szerint az év végéig így is 4,7 milliárd euróra nőhet a passzívum.



Kedvezőnek nevezik a kutatók az infláció alakulását. A 12 havi fogyasztói árindex a májusi, 7,6 százalékos éves csúcs után szeptemberre 6,6 százalékra mérséklődött. Az élelmiszerárak, a szolgáltatások valamint a tartós fogyasztási cikkek árának csökkenése miatt gyorsult a dezinfláció. Az év hátralévő részében tervezett hatósági áremelésektől függően az Ecostat decemberre 6 százalékos indexet valószínűsít. Éves átlagban 6,8 százalékos inflációra számítanak.



A magyarországi export bővülését az Ecostat az idén továbbra is meghatározónak nevezi, megemlítik azonban, hogy a lakossági fogyasztás számottevő csökkenése csak az utolsó negyedévben várható. Az ipari termelés adatai szerint a külföldi értékesítési lehetőségek kedvezőek, a belföldi értékesítés azonban csak mérsékelten bővült az első nyolc hónapban - állapítják meg. Az Ecostat legfrissebb konjunktúra-felmérései is romló belföldi értékesítési várakozásokat tükröznek.



A kiskereskedelmi forgalom az első félévi, a vártat jócskán meghaladó növekedési üteme augusztusig némileg mérséklődött - áll a felmérésben. Hozzáteszik, hogy a nettó reálkeresetek 0-1 százalék közötti emelkedése az év hátralévő részében a kiskereskedelmi forgalom további csökkenését vetíti előre. (MTI)