Szigorítana a munkaidőszabályokon az Európai Bizottság

2 perc

2004.09.23. 08:57

Szigorításokat tartalmazó javaslatokat tett az Európai Bizottság szerdán az Európai Unió tagállamainak a munkaidő betartásával kapcsolatban, de még mindig meghagyta a lehetőséget arra, hogy az egyes országok a 48 órás felső korlátnál hosszabbat alkalmazzanak.

Az EU brüsszeli végrehajtó szerve azzal indokolta döntését, hogy szükség van a tagországok eltérő gyakorlatának összehangolására. A bizottság a munkaidőre vonatkozó irányelv módosítását fontolgatva eredetileg azt próbálta javasolni, hogy tiltsák meg a munkaidőkorlát túllépését, de egyes tagországok – mindenekelőtt Nagy-Britannia – élesen tiltakozott ez ellen. A testület ezért végül is csak szigorításokat ajánlott, amelyek alól azonban még mindig lehetnek kivételek. Azt azonban leszögezte a testület, hogy heti 65 óránál hosszabb munkaidőt semmilyen kivételes esetben nem tud elképzelni.



A javasolt módosítások között szerepel, hogy a dolgozókat nem lehet a munkaidő túllépésére kérni próbaidejük alatt, illetve mindjárt munkaszerződésük aláírásakor. Ha később kötnek is ilyen egyezményt, annak írásos és maximum egy évre szóló – határozott idejű – megállapodásnak kell lennie, bár évenként meg lehet újítani. Kiemelten igyekszik védeni a bizottság azokat a munkaszerződéseket, amelyek nem kollektívok, tehát nem áll mögöttük érdekképviseleti befolyás.



A bizottság azt is javasolta, hogy vegyék figyelembe a munkaadóknak azt kérését, hogy a heti munkaidőt ne negyedéves, hanem éves alapon kalkulálják. A cégeknek mindazonáltal vezetniük kell alkalmazottaik ledolgozott munkaidejét, és az erről szóló jegyzékeket meg kell őrizniük.



Reagált a bizottság azokra a tagállami felvetésekre is, hogy az ügyeleti jellegű szakmákban munkaidőnek vagy azon kívülinek számítson-e az az idő, amelyet a beosztottak alvással töltenek. A testület azt javasolja, hogy ez ne számítson munkaidőnek abban az esetben, ha három napon belül ugyanennyi pótlólagos pihenőidőt biztosítanak az érintett munkavállalónak.



Sztavrosz Dimasz foglalkoztatási biztos a javaslatokat bejelentve leszögezte, hogy csökkenteni kívánják a jelenlegi rendszerben mutatkozó hiányosságokat, amelyek elsősorban az alkalmazás során ütköznek ki. Úgy vélte, kiegyensúlyozott rendszert lehetővé tevő módosításokról van szó, amelyek révén egyaránt tudják védeni a dolgozók egészségét és biztonságát, de nagyobb rugalmasságot és a versenyképesség megőrzését is biztosítják.



Az EU-tagországok közül különösen Nagy-Britannia harcolt az ellen, hogy minden esetben 48 órában limitálják a munkaidőt. A most bejelentett döntések mindazonáltal kivételes esetben továbbra is lehetővé teszik e munkaidőkorlát túllépését. (MTI)