Fegyelmi vizsgálat a vitatott rákkezelés miatt
Fegyelmi vizsgálatot kért ügyének tisztázására annak a szegedi klinikának a vezetője, ahol rákbetegeket kezeltek engedély nélküli gyógyszerrel.
A közleményből kiderül, hogy az egyetem az üggyel kapcsolatos szakmai vitát már lezártnak tekinti, és a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság állásfoglalását tartja mérvadónak, mely szerint "ezek a betegek fokozott kockázatúnak minősülnek (...), a kezelések szakmailag megalapozottak voltak, a tudomány jelenlegi állása szerint a betegek érdekét szolgálták". A mostani fegyelmi vizsgálat a pénzügyi, munkajogi kérdésekre adhat választ.
A klinikán három, első fázisban lévő vastagbél-daganatos beteget kezelnek olyan készítménnyel, amelyet a betegségnek erre a fázisára még nem törzskönyveztek Magyarországon. A szert az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) sem támogatja, csak olyan betegek számára, akik már áttétes stádiumban vannak. A kezelésekért az ügy közelmúltban történt nyilvánosságra kerüléséig alkalmanként 200 ezer forintot kellett a betegeknek fizetniük. Utóbb már ingyenesen kezelték őket, s a klinika vezetője úgy nyilatkozott, hogy a pénzt visszafizetik a betegeknek.
A kezelésről szakmai és pénzügyi szempontból is megoszlottak a vélemények az elmúlt napokban. Az OEP főigazgatója korábban emberen folyó gyógyszerkísérletnek nevezte a szegedi klinika eljárását, míg az Országos Gyógyszerészeti Intézet vezetőjének ezzel ellentétes volt a véleménye. Az egészségügyi miniszter szerint a betegeket kártalanítani kell, az orvosokat pedig felelősségre vonni. Egy beteg apja néhány napja azt mondta: lányának használ a kezelés, testileg és lelkileg is jó az állapota. (MTI)