A petíció aláírói azt üzenik a polgármesternek, hogy Debrecennek levegőre és vízre van szüksége, nem akkumulátorgyárra.
Levélküldő kampányba fogtak debreceni lakosok, amelyben felszólítják Papp László polgármestert, hogy akadályozza meg az akkumulátorgyár megépülését a városban. Az aHang közleménye szerint mostanáig már több mint 2800-an küldtek levelet a városvezetőnek.
A petíciót kezdeményező csoport, a Debreceniek az akkumulátorgyár ellen szerint Magyarország történetének legnagyobb, súlyosan környezetszennyező és hatalmas energiaigényű beruházását készítik elő Debrecenben, méghozzá úgy, hogy az ott élő kétszázezer embert meg sem kérdezték róla.
A csoport arra hívja fel a figyelmet, hogy a klímaváltozás miatt már a lakosság stabil vízellátása sincs biztonságban, a város tüdejét jelentő Nagyerdő aljnövényzete eltűnik, a környező tavak kiszáradnak, öntözésre sincs víz. Szerintük ilyen helyzetben felelőtlenség egy ilyen magas erőforrás-igényű ipari beruházást végrehajtani a térségben, amely még csak a helyi munkanélküliségi problémákat sem oldja meg.
A petíció aláírói azt üzenik a polgármesternek, hogy Debrecennek levegőre és vízre van szüksége, nem akkumulátorgyárra, s azt akarják elérni, hogy valódi egyeztetések és civil kontroll nélkül ne épülhessen semmilyen környezetkárosító üzem a városban.
A kezdeményezők az érdemi egyeztetések hiánya miatt jelezték: aktivistáik hamarosan Debrecen utcáin is jelen lesznek, hogy felhívják a helyiek figyelmét a gyár építésének veszélyeire.
Augusztus közepén derült ki, hogy a kínai Contemporary Amperex Technology Co. Limited (CATL), a világ legnagyobb akkumulátorgyártója Debrecenben hozza létre második európai üzemét, nagyjából 3 ezer milliárd forint értékben. Ez Magyarország történetének legnagyobb beruházása. A városban azonban vihart kavart a hír, az ott lakók ugyanis beleszólást akarnak abba, hogy mi épül a mezőgazdaságtól elvett déli ipari övezetben. A kormány ennek ellenére nemzetgazdaságilag kiemelt beruházássá tette az üzem felépítését, szeptember elejére pedig a kínaiak meg is vették az építkezésre kiszemelt telket. Október elején Murguly Mihály, az LMP politikusa helyi népszavazási kezdeményezést jelentett be a beruházásról.
Az EU szabadulna a kínai akkumulátorgyártóktól, az Orbán-kormány most hozza be a legnagyobbat
Ráharapott Orbánék csalijára Kína egyik leggazdagabb embere. Cserébe már nemcsak az orosz gáztól, hanem a kínai lítiumtól is függ a magyar gazdaság. Az elektromos autókba akkumulátorokat gyártó CATL minden idők legnagyobb külföldi befektetését hozza Magyarországra.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Megvették a kínaiak a debreceni telket, ahová az ország legnagyobb beruházását hozzák
A pekingi vezetés legfelsőbb köreiből felügyelhetik a kínaiak magyarországi beruházásait
Remények és gyötrelmek között őrlődnek a klímáért aggódók a bakui klímacsúcs után
Megháromszorozták az eddigi éves klímatámogatást a gazdag államok, ami reményre adhatna okot. Kár, hogy sokkal többre lenne szükség és sokkal gyorsabban, miközben a korábbi hasonló támogatás is gyötrelmesen sokat csúszott, a klímaváltozás pedig nem vár.