Lesújtó eredményre jutott egy friss klímajelentés, amely szerint a fejlett világban azonnal csökkenteni kéne az emberek húsfogyasztását, ha el akarjuk kerülni a klímakatasztrófa legsúlyosabb következményeit.
Ha a világ el akarja kerülni a klímakatasztrófa legsúlyosabb következményeit, akkor heti két hamburgernyire (vagy ennek megfelelő mennyiségre) kellene csökkenteni a fejlett világban élők húsfogyasztását, és sokkal gyorsabban kellene bővíteni a tömegközlekedési lehetőségeket – írja a Guardian egy friss kutatás alapján. Ehhez azt is hozzáteszik, hogy a nehézipar (a cement- és acélipar) nem csökkenti elég gyorsan a károsanyag-kibocsátását, illetve hogy túl lassú a szénről való átállás a megújuló erőforrásokra.
Az elemző szervezeteket és jótékonysági alapítványokat tömörítő Systems Change Lab 2022-es szakértői jelentése 40 szempont alapján vizsgálta, hogyan áll a világ azoknak a 2023-ra kitűzött klímacéloknak a teljesítésével, amelyekkel elérhető lenne, hogy az iparosodás előtti szinthez képes 1,5 fokban lehessen mérsékelni a globális felmelegedés mértékét. Ehhez többek között arra lenne szükség, hogy az évtized végéig felére csökkenjen az üvegházhatású gázok globális kibocsátása.
A Systems Change Lab kutatói lesújtó eredményre jutottak, ugyanis azt állapították meg, hogy a világ jelenleg jócskán elmarad a kitűzött céloktól a 40 vizsgált szempont több mint fele alapján. Öt szempont szerint pedig kifejezetten rossz irányba haladunk globálisan. A leginkább aggasztó mutatók a következők voltak:
- a gázfelhasználás, amelyet megújuló energiaforrások javára csökkenteni kellene, ehelyett azonban még mindig gyors ütemben növekszik;
- az acélgyártás, ahol a kibocsátáscsökkentő technológiákat nem alkalmazzák elég gyorsan;
- a személygépkocsikkal megtett utak;
- a mangroveerdők pusztulásának mértéke;
- és a mezőgazdaságból származó kibocsátások.
Azonosítottak ugyanakkor néhány örömteli fejleményt is. Kiemelték, hogy 2019 és 2021 között majdnem ötvenszázaléknyival nőtt a napenergia-termelés, illetve hogy 2021-ben már minden 10. eladott autó elektromos jármű volt.
Az elemzés, amelyet az ENSZ következő, egyiptomi éghajlat-változási csúcstalálkozóján ismertetnek majd a világ vezetőivel, arra a következtetésre jutott, hogy sokkal nagyobb beruházásokra van szükség ahhoz, hogy a globális gazdaságot alacsony szén-dioxid-kibocsátású alapokra helyezzék át:
a következő évtizedben évente nagyjából 460 milliárd dollárnyi további forrásra lenne szükség.
A Systems Change Lab jelentése ez alapján arra szólította fel a pénzintézeteket, hogy hagyjanak fel a fosszilis tüzelőanyag-termelésének és a szén-dioxid-intenzív iparágak finanszírozásával.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát
Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.