A lakótelepeket is kiszolgáló geotermikus rendszer a próbaüzem alatt 14 százalékot spórol a gázfelhasználáson, pedig még csak a felénél tart a projekt.
Ha elkészül a kilenc termálkör, akkor 28 ezer lakásban és 500 intézményben lesz importfüggetlen energiából biztosítható a meleg – írta a szeged.hu. A szegedi önkormányzati tulajdonú távhőszolgáltató 2019-ben nyert egy magánbefektetővel közösen majdnem 20 milliárd forintot, hogy 9 termálkört kiépítsen, amellyel közintézmények és távfűtött lakások meleg vizét és fűtését biztosítja.
A beruházás közel fele már próbaüzemben működik, a gázfelhasználás 14 százalékát tudják kiváltani az eddigi tapasztalatok szerint, a teljes készültségben pedig a gáz fele is kiváltható lesz. Teljesen ugyan nem lesz képes a rendszer a gáz kiváltására, hiszen ez függ a kitermelt termálvíztől, illetve a kiszolgálórendszertől, és az időjárástól is. Ez azt jelenti, hogy enyhébb időjárás mellett egyes városrészekben ez akár százszázalékos kiváltást is jelenthet, de egy keményebb téli időszakban még szükséges lehet a gázzal való rásegítés.
A megtakarítás jelenleg ugyan nehezen számszerűsíthető, de ha azt vesszük alapul, hogy tavaly 4 milliárd forintért vett gázt a Szetáv, akkor ez a mai árakon nagyjából 14 milliárd forintra rúgna, ennek 14-15 százalékát spórolhatja meg a távfűtő cég az idén, ami nagyjából 2 milliárd forintot jelent. Az egy újabb talány, hogyan tudja tovább őrizni a távhő esetében a rezsicsökkentést a kormány, ugyanis rövidesen elérkezik a referenciaárak megállapításának az ideje, amely alapján az állami támogatásokat igényelhetik majd a szolgáltatók.
Szakipari forrásokból úgy tudjuk, hogy az éves lekötések ideje lejárt, aligha fognak a kereskedők az ismert piaci viszonyok mellett egyéves szerződéseket kötni, legfeljebb három hónapos kontraktusok születhetnek. Az pedig egy még újabb talány, hogy a tavaly őszi mizéria után vajon mekkora összeggel és milyen forrásból tölti fel az állam azt a kasszát, amelyből a szolgáltatók működését finanszírozza az állam, hiszen aligha kezdenek mélyrepülésbe az energiaárak, akkor pedig a rezsicsökkentés megőrzéséért mélyen a zsebébe kell nyúlnia valakinek.
A távhőszektor már tavaly megkongatta a vészharangot, ahogy erről részletesen írt a hvg.hu. Ekkor megnéztük, hogy az egyedi háztartások negyedében gázzal fűtenek, és az otthonok 15 százalékában van központi fűtés, ezekben szolgáltatnak a távhőcégek. Esetükben ugyan felével csökkent a szénfelhasználás, de a megújulókra való áttérés meglehetősen lassú. A távfűtést kiszolgáló technológiák körében az elmúlt öt évben kifejezetten nőtt a geotermia aránya, legalább hatvan százalékkal több energiát állítanak elő, és nőtt a gázmotorok termelte energiamennyiség is, illetve csökkent a kazánoké. Ugyanakkor pont egy évvel ezelőtt írt a hvg.hu arról, hogy a geotermikus potenciál mintegy 15 százalékát használja ki Magyarország, Ennek oka az is, hogy eleve rosszul írják ki a pályázatokat, de a megvalósítás sem kellőképpen ellenőrzött.
Az energiaágazatot felügyelő MEKH néhány nappal ezelőtt kiadott közleményében, bár a kormányzó pártok bírálták az ellenzéket a kampányban hangoztatott rezsipolitikájuk miatt, mégis azt írta, hogy a legfenntarthatóbb energia az el nem fogyasztott energia. Kaderják Péter, a tavalyig energiaügyi államtitkári posztot betöltő szakember pedig az ATV-nek adott interjúban nyilatkozta azt, hogy ebben a helyzetben érdemes minden fogyasztónak egy fokkal lecsavarni a termosztátot, mert ezzel is nagyjából egymilliárd köbméter gázt spórolhat meg az ország, ami a lakossági fogyasztás hatodát teszi ki.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken
<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.