Hatalmas a szakadék a között, hogy milyen változásokra lenne szükség a klímaváltozás hatásainak csökkentése érdekében, és hogy ténylegesen mi történik a közműszektorban.
Megvizsgálták az Oxfordi Egyetem kutatói, hogy a világ villamos energiát szolgáltató közművállalatai milyen energiaforrást preferálnak: fosszilis tüzelőanyagokra támaszkodnak vagy nyitnak a megújulók felé? Az eredmény lesújtó: tízből csupán egy cég alapoz megújuló energiára, a többi mind fosszilisekből nyeri az energiát – írja a The Guardian.
A Nature Energyben megjelent kutatáshoz több mint 3000 céget vizsgáltak meg a tudósok. Arra az eredményre jutottak, hogy a közműszolgáltatók döntő többsége, az üvegházhatásúgáz-kibocsátások csökkentésére irányuló nemzetközi erőfeszítések ellenére is változatlanul szennyező erőművekbe invesztál.
A legtöbb vállalat állami tulajdonban van, és az elmúlt években nem történt jelentős változás a portfóliójukban. A cégek csupán 10 százaléka növeli gyorsabban a megújulókra irányuló terjeszkedését, mint a kőolaj- és földgázerőművekre irányulókat. Ezek a zöldülő vállalatok többnyire európaiak.
Ráadásul ezeknek a cégeknek 60 százaléka továbbra is növeli a fosszilis tüzelőanyagok felhasználását, és csak a 15 százalékuk építi le a földgáz- és a szénkapacitását.
Galina Alova, a kutatás egyik résztvevője szerint óriási a szakadék a között, hogy milyen lépésekre lenne szükség a klímaváltozás hatásainak csökkentése érdekében, és hogy ténylegesen milyen változások történnek a közműszektorban.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Még mindig fényévekre vagyunk attól, hogy elég megújuló energiát használjunk
A megújulóenergia-beruházások is veszélyeztethetik a biodiverzitást
És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más
Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.