Egy szövetségi bíró szerint valóban túl nagy kockázatot jelentenek.
Egy szövetségi bíró szombat reggel ideiglenesen felfüggesztette Elon Musk kormányzati hatékonysági programjának hozzáférését a pénzügyminisztérium kifizetése rendszeréhez arra hivatkozva, hogy tevékenységükkel helyrehozhatatlan károkat okozhatnak – írja a New York Times.
Ugyan Musk nevéhez köthető kormányzati hatékonyságért felelős minisztérium (Department of Government Efficieny – DOGE) csak tanácsadói jogkörrel bír, de Donald Trump beiktatása óta igen aktívak. A 444 szerint a legnagyobb riadalmat a Pénzügyminisztériumban keltette a megjelenésük, hiszen az ottani zárt kifizetési rendszeren évente több ezer milliárd dollárt utalnak keresztül, és a szakértők nemcsak az esetleges visszaélésektől tartottak, hanem attól, hogy Musk fiatal mérnökei akár véletlenül is hatalmas kárt okoznak.
Korábban a tárcánál csak kevesen, sokszor évtizedeken és elnöki ciklusokon át ott dolgozó szakértők férhettek hozzá, és mint a New York Times írja, ezen rendkívül bonyolult rendszeren keresztül zajlik az amerikai állami kifizetések több mint 90 százaléka, tavaly például a költés 6750 billió dollárra rúgott.
Paul A. Engelmayer bíró szerint ezeknek a DOGE embereinek a megjelenése a minisztériumban sebezhetőbbé és támadhatóbbá teszi a kritikus jelentőségű rendszereket, és azt az indoklást adta ki, hogy bárki, aki január 20-a óta engedélyt kapott a Pénzügyminisztérium adataiba való betekintésre, az most köteles minden letöltött információt megsemmisíteni.
A végleges döntést február 14-én egy másik szövetségi bíró hozza majd meg.
Az elmúlt napokban 19 amerikai állam demokrata legfőbb ügyésze fordult a bíróságokhoz, azonnali beavatkozást kérve a Pénzügyminisztériumban történtek miatt. Érvelésük szerint Trump és Musk a törvényeket megsértve jártak el, hiszen a Kongresszus felhatalmazása nélkül férhettek hozzá emberek rendkívül bizalmas, titkos adatokhoz.
A legfőbb ügyészek kitértek arra is, hogy ahhoz képest, hogy Muskék költségcsökkentést ígértek, hallani lehetett híreket arról, hogy arra használják a hozzáférést, hogy jogszerűen megítélt támogatásokat akasszanak meg számukra nem szimpatikus szervezetek felé. Erre maga Musk is utalgatott erre a közösségi oldalán.
Az, hogy Muskék az azonnali hatályú bírósági döntésnek megfelelően cselekednek-e, nem tudni, a Fehér Ház sajtóosztálya pedig egyelőre nem válaszolt a New York Times megkeresésére. Azt mindenesetre hozzátették, hogy amikor a DOGE először próbálkozott a Pénzügyminisztériumnál, egy magas rangú tisztviselő megtagadta a hozzáférést. Válaszképpen David Lebryket ezután szabadsága küldték, majd hirtelen nyugdíjba vonult.
