A kínai látogatás precedens nélküli, és most is valószínűtlen, hogy megtörténik.
„El tudjuk képzelni, hogy Hszi Csin-ping januárban Washingtonban a szabadban ül a pódium lábánál, a kongresszusi héjáktól körülvéve, és Donald Trumpra néz, miközben ő tartja beiktatási beszédét?” – teszi fel a kérdést Danny Russel kelet-ázsiai és csendes-óceáni ügyekért felelős egykori helyettes államtitkár az AP-n, miután a leendő amerikai elnök sajtófőnöke, Karoline Leavitt tegnap megerősítette, hogy Trump meghívást küldött a kínai vezetőnek a január huszadikán esedékes beiktatására.
A jelenleg kutatóként dolgozó Russel szerint Hszi Csin-ping nem engedheti meg magának, hogy az amerikai elnökkel egyenlőtlen szituációban mutatkozzon, mint jelenleg egyszerű vendégként, az ünneplő tömegben való feltűnés lenne. A lap azt is kiemeli, hogy teljes mértékben nélkülöz minden precedenst a felvetés, kínai elnök még soha nem ment el Washingtonba az elnöki beiktatásra.
„Nem hiszem, hogy a kínaiak vállalnák a kockázatot” – mondta Yun Sun, egy Kínával foglalkozó kutatóintézet vezetője. Kockázatot jelenthet például a vendéglista – mondta Sun – megjegyezve, hogy Tajvan első számú amerikai diplomatája részt vett Joe Biden elnök 2021-es eskütételén. Ha ismét tiszteletét tenné, érdekesen mutatna mellett a két, egymás országát kölcsönösen el nem ismerő kínai.
A megkérdezett diplomaták és szakértők szerint a meghívás gesztusa rossz képben tüntetné fel a kínai elnököt, így szinte biztosan kizárható, hogy nem fog menni – noha Kína nem kommentálta még az esetet. Ennek ellenére azzal lehet számolni, hogy hamarosan sor kerül az amerikai-kínai csúcstalálkozóra a két vezető közt. Trump jobban szeret személyesen tárgyalni, Kína pedig mindig is követelte, hogy minden washingtoni vezetői utat teljes „állami látogatásként” kezeljenek, annak minden sallangjával.
Arról itt írt korábban a HVG hogy Hszít röviddel azután hívták meg, hogy Trump megnyerte a november 5-i elnökválasztást, azt viszont azóta se tudni, hogy elfogadta-e a meghívást. Nemrég arról beszélt Trump, hogy a kínai elnökkel jó kapcsolatot sikerült kialakítania. Arra egyébként még nem volt példa, hogy a rivális Oroszország vagy Kína vezetője ott legyen a beiktatáson.
Az ünnepséggel kapcsolatban szintén tegnapi hír, hogy a Facebookot üzemeltető Meta egymillió dollárt adományozott Donald Trump beiktatási alapjának. Mark Zuckerberg azt követően adományozott a leendő elnöknek, hogy két hete Mar-a-Lagóban találkozott vele. Nem véletlen a mostani felajánlás, hiszen aktív szerepet kíván betölteni a következő kormányzatban, főleg, miután a hírek szerint Trump jelentősen hozzányúlna a technológiai cégeket érintő szabályozásokhoz.