Világ MTI 2023. január. 17. 11:41

Megkezdődött a Szvjatlana Cihanouszkaja elleni per Minszkben

„Nem tudom, hány napig tart ez az eljárás, de abban biztos vagyok, hogy engem sok-sok évi börtönbüntetésre fognak ítélni” – nyilatkozta a volt elnökjelölt.

Megkezdődött kedden Minszkben távollétében a Szvjatlana Cihanouszkaja (képünkön) volt belarusz elnökjelölt ellen indított bírósági eljárás – jelentette a BelTa állami hírügynökség. A Litvániába menekült politikust a többi között hazaárulással és az alkotmányos rend megdöntésére irányuló összeesküvéssel vádolják.

Szvjatlana Cihanouszkaja mellett további négy, ugyancsak külföldre menekült ellenzéki politikus – Cihanouszkaja korábbi kampánymenedzsere, Marija Moroz, illetve az ellenzéki koordinációs tanács három elnökségi tagja, Olha Kovalkova, Paval Latuska és Szjarhej Dilevszki – ügyét is tárgyalják a kedden kezdődött perben.

Cihanouszkaja hétfőn az AFP francia hírügynökségnek adott interjúban bohózatnak és Aljakszandr Lukasenka személyes bosszújának nevezte az ellene indított bűnvádi eljárást. Elmondta, nem sikerült kapcsolatba lépnie a védelmére hivatalból kirendelt ügyvéddel, nincs tudomása arról, hogy ez az ügyvéd miként fog eljárni a nevében. „Nem tudom, hány napig tart ez az eljárás, de abban biztos vagyok, hogy engem sok-sok évi börtönbüntetésre fognak ítélni” – jelentette ki Cihanouszkaja.

Férje, a korábban szintén a Lukasenkával szemben elnökjelöltként induló Szjarhej Cihanouszki 2020 óta börtönben van, 2021 decemberében 18 éves szabadságvesztésre ítélték tömeges zavargások szervezése, gyűlöletkeltés, a közrend megzavarása címén. A belarusz hatóságok éppen hétfőn jelentették be, hogy újabb eljárást indítottak ellene a börtönszabályzat megsértése miatt. Ennek alapján börtönbüntetését akár két évvel is meghosszabbíthatják.

A 2020-as belarusz elnökválasztáson az ellenzék szerint meghamisították az eredményeket, és jelöltjük, Szvjatlana Cihanouszkaja legyőzte az országot csaknem három évtizede uraló Lukasenkát. Cihanouszkaja a választást követően az ellenzék több vezető tagjával együtt külföldön keresett menedéket, miközben a hatóságok több mint 35 ezer embert őrizetbe vettek, köztük számos ellenzékit. A Vjaszna helyi jogvédő szervezet szerint jelenleg több mint 1400 politikai fogoly ül belarusz börtönökben.

Január elején kezdődött meg Minszkben Alesz Bjaljacki bebörtönzött ellenzéki vezető, a 2022-es Nobel-békedíj egyik díjazottjának és társainak pere. Bjaljackit a 2020-as tömegtüntetések után tartóztatták le, akár 12 éves börtönbüntetést is kiszabhatnak rá. Néhány nappal később szintén zárt eljárásban kezdte tárgyalni a minszki városi bíróság a TUT.by belarusz független médium munkatársainak perét. A belarusz főügyészség a TUT.by vezérigazgatója, a főszerkesztő és a cég több alkalmazottja ellen indított büntetőeljárást. Legutóbb pedig hétfőn kezdődött meg a belarusz rezsim ellenségének tekintett Andrzej Poczobut belarusz lengyel kisebbségi vezető pere Hrodna városában. A vád alapján akár 12 éves szabadságvesztés is kiszabható rá amiatt, hogy nemzetközi szankciók kivetését szorgalmazta az ország ellen.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.