Nem úgy tűnik, hogy a Kreml hajlandó lenne az ukrán titkosszolgálat által elfogott oroszbarát ukrán oligarcha-politikus, a sokak szemében árulónak tekintett Viktor Medvedcsukért cserébe foglyokat átadni Kijevnek. Pedig az “ukrán politika sötét hercegeként” emlegetett Medvedcsuk szoros kapcsolatot ápolt Putyinnal és amikor még úgy tűnt, hogy az oroszok villámháborúban legyőzik az ukránokat, neki is kulcsszerepet szántak.
Szinte mindig egyedi, méregdrága öltönyökben, jól fésülten, elegánsan jelent meg a nyilvánosság előtt Viktor Medvedcsuk. Most viszont, mintha kicserélték volna: a 67 éves ukrán üzletember-politikus kócos hajjal, megviselt ábrázattal, bilincsbe verve, katonai ruhában látható azokon a képeken, amelyeket az ukrán titkosszolgálat emberei készítettek róla, miután elfogták.
Nem csak Medvedcsuk megváltozott külseje lephette meg az ukrán közvéleményt, hanem az is, hogy egyáltalán kézre került az oroszbarát ukrán oligarcha. Néhány nappal Oroszország ukrajnai inváziójának kezdete után, február 28-án ugyanis megszökött a házi őrizetből és mindenki azt hitte a Putyinnal jó kapcsolatot ápoló üzletemberről, hogy Oroszországba ment és ott kapott menedéket. Már csak azért is gondolták ezt sokan, mert Medvedcsuk felesége, az ismert ukrán televíziós műsorvezető, Okszana Marcsenko néhány nappal az invázió kezdete után Fehéroroszországba, majd onnan Moszkvába távozott. Olyannyira, hogy a nő az orosz fővárosból még egy videót is közzétett.
Azt, hogy Zelenszkijék mennyire tartják oroszbarátnak és hazaárulónak Medvedcsukot, talán az mutatja meg a legjobban, hogy a kijevi vezetés arra számít: az ukrán üzletember egymaga ér annyit, hogy az oroszok által fogságba ejtett ukrán katonákért csere-, de legalábbis tárgyalási alap legyen.
De kicsoda Medvedcsuk és miért gondolják Kijevben azt, hogy ő jelenleg a legértékesebb hadizsákmány?
A moszkvai születésű, jogász végzettségű Medvedcsuk a nyolcvanas években rendszerhű ügyvédjeként szovjet politikai foglyok kirendelt védője volt, de visszaemlékezések szerint nem sokban tért el álláspontja a rezsim ügyészeitől. Aztán 1990-ben jogi céget alapított, utána a Moszkva-barát Ukrán Szociáldemokrata Párt tagja lett, majd később a párt elnökévé választották. Klasszikus kelet-európai oligarchaként a kilencvenes évek óta fennálló politikai kapcsolatainak köszönhetően tudta felépíteni az üzleti birodalmát.
Putyinhoz legalább két évtizedes kapcsolat fűzi. Először 2003-ban találkozott a jelenlegi orosz elnökkel, de nem csak vele, hanem Dmitrij Medvegyevvel, Oroszország korábbi elnökével és miniszterelnökével is szoros kapcsolatot ápol. Putyin és Medvegyev felesége 2004-ben Medvedcsuk lányának keresztszülei lettek, 2012-ben pedig lefilmezték őket, amint Medvedcsukék krími szimejizi rezidenciáján találkoztak. Medvedcsuk mindebből nem is csinált titkot, sűrűn hangoztatta, hogy Putyin az ő személyes barátja.
Medvedcsuk akkoriban, amikor Putyin cimborájává vált, egészen pontosan 2002-2005 között, az akkori ukrán elnök, Leonyid Kucsma kabinetfőnöke volt. Ellenfele volt Kucsma nyugatbarát utódjának, Viktor Juscsenkónak, akit 2004-ben dioxinnal mérgeztek meg. 2004-ben közeli munkatársa, kampányfőnöke lett annak annak a Viktor Janukovicsnak, akit Ukrajna utolsó oroszbarát elnökeként ismer a világ. (És aki Oroszországba menekült, miután 2014-ben a népharag megbuktatta.)
Janukovics veresége után Medvedcsuk pártjának népszerűsége meredeken zuhant. Ő ekkor már nem is annyira a pártjára, mint inkább a kezében összpontosuló médiabirodalmának a kiépítésére fókuszált: 25 százalékos részesedése lett Ukrajna legnépszerűbb tévécsatornájában, de a rá következő években más hírcsatornákat is felvásárolt.
Amikor 2014-ben Kelet-Ukrajnában kirobbantak a harcok Moszkva által támogatott szakadárokkal, az ukrán kormányzati tisztviselők Medvedcsukra még hasznos közvetítőként tekintettek. Olyan emberként, akin keresztül a kijevi vezetés üzeneteket tud átadni az orosz tisztviselőknek. Ebben az időszakban Medvedcsuk szerepet játszott a béketárgyalásokban, többek között a fogolycserét tárgyaló ukrán tárgyalócsoport tagjaként.
2018 novemberében Medvedcsukot megválasztották az Ellenzéki Platform az Életért párt elnökévé, amelyet abban az évben alapítottak, miután az Ellenzéki Blokk pártból kivált. Pártja oroszbarátnak számít, bár Medvedcsuk ezt a minősítést mindig is tagadta.
Az a “hasznos közvetítői” szerep, amit 2014-től vállalt, 2019 után a semmivé lett, de ehhez az kellett, hogy a 2019-es ukrán elnökválasztáson Volodimir Zelenszkij legyen a befutó. Ő már nem közvetítőt, hanem az oroszok emberét látta Medvedcsukban. Egy olyan politikust, akit a Kreml is szívesen látna egy bábkormány élén.
Az amerikaiak is hasonlóan vélekedtek róla. Miután Oroszország 2014-ben annektálta a Krímet, az Obama-kormányzat négy másik személlyel együtt szankciókat vezetett be orosz kormánytisztviselők ellen "Ukrajna békéjét, biztonságát, stabilitását, szuverenitását vagy területi integritását veszélyeztető cselekedeteik vagy politikájuk miatt, valamint Ukrajna kormányának aláásása miatt". Medvedcsuk a szankcionáltak között volt, Janukovics volt ukrán elnökkel és a krími szeparatisták vezetőivel, Vlagyimir Konsztantyinovval és Szergej Akszjonovval együtt.
Zelenszkij 2021 februárjában aláírt egy rendeletet, amely Medvedcsukot terrorizmus finanszírozásával vádolta, és befagyasztotta a vagyonát. Az ukrán hatóságok szerint az oligarcha részt vett a kelet-ukrajnai, szakadárok által ellenőrzött területekről származó szén illegális értékesítésében.
Az év májusában az ügyészek hazaárulással vádolták meg az oroszbarát üzletembert, ekkor került házi őrizetbe és innen szökött meg az orosz-ukrán háború kirobbanása utáni napokban.
A Forbes Ukraine szerint Medvedcsuk nettó vagyona 2021-ben 620 millió dollárra rúgott. Tavaly óta három ukrán televíziós csatorna tulajdonosa volt, amelyeket Zelenszkij a befagyasztásról szóló rendelet részeként bezáratott. Az ukrán elnök azzal érvelt, hogy a csatornák orosz propagandát sugároznak. Emellett az ukrán hatóságok államosították a Medvedcsuk tulajdonában lévő olajvezetéket.
Mindez azért is fontos, mert egyesek úgy vélik, hogy bár Putyin fő oka Ukrajna megtámadására az volt, hogy az ország Európa felé sodródik, az invázióban személyes bosszú is szerepet játszhatott: Medvedcsuk oroszbarát televíziós csatornáinak ukrajnai bezárása, a családja vagyonának lefoglalása és végül házi őrizetbe helyezése egy hazaárulási ügyben, amelyet Putyin "a politikai mező abszolút megtisztításának" nevezett. Röviddel a háború kezdete előtt az amerikai hírszerzés azt állította, hogy Medvedcsukot a Kreml egy háború utáni bábkormány vezetőjének szánta. Amikor az inváziót követő napokban Medvedcsuk eltűnt kijevi házi őrizetéből, sokan arra gyanakodtak, hogy az orosz különleges erőknek sikerült őt kicsempészniük az országból.
Újbóli felbukkanása azonban váratlan tárgyalási alapot adott az ukrán kormánynak: az ukrán tisztviselők fogolycserét javasoltak, és azt sugallták, hogy Medvedcsuk olyan információkat osztott meg velük, amelyek miatt nem lenne biztonságban az élete Oroszországban. "Azt javaslom Oroszországnak, hogy cserélje ki ezt az önök emberét a mi fiainkért és lányainkért, akik most orosz fogságban vannak" - mondta Zelenszkij a Telegramon közzétett videóüzenetében.
Úgy tűnik azonban, hogy a Kreml nem kapkod Medvedcsuk után. A Kreml az újbóli letartóztatásra reagálva azt állította, hogy Putyin nem ápol különleges kapcsolatot Medvedcsukkal. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője először azt sugallta, hogy a Medvedcsukról készült fényképek hamisítványok lehetnek, majd azt állította, hogy Medvedcsuknak "soha nem volt semmilyen háttérkapcsolata Oroszországgal".
Peszkov azt állította, hogy ha lett volna, akkor még a háború kitörése előtt elhagyta volna Ukrajnát. Nem túl jó hír az ukrán oligarchának, hogy a Kreml most azt állítja: nem fog kereskedni vele. "Ami a [fogoly]cserét illeti, amelyről számos kijevi szereplő oly nagy szenvedéllyel, lelkesedéssel és örömmel beszél, Medvedcsuk nem orosz állampolgár, és nincs köze a különleges katonai művelethez. Ő egy külföldi politikus" - mondta Peszkov egy sajtótájékoztatón. "Emellett nem tudjuk, hogy akarja-e, hogy Oroszország bármilyen módon részt vegyen a ... helyzet megoldásában, amellyel jelenleg szembesül".