Vlagyimir Putyin legszívesebben a május 9-i győzelem napjára időzítené a hadműveletek végét, miközben a brit védelmi minisztérium szerint az oroszok továbbra is sebezhetőek az ukrán rövid és közepes hatótávolságú légvédelmi rendszerekkel szemben.
Most érkezett
„Azt szeretném, ha valamennyi orosz katona édesanyja látná a megölt bucsai, irpini és hosztomeli polgárok holttestét. Mit tettek ők? Miért ölték meg őket? Mit csinált az a férfi, aki az utcán kerékpározott? Miért kínoztak halálra békés embereket egy átlagos békés városban? Miért fojtották meg azt az asszonyt, akinek a füléből kitépték a fülbevalót? Hogyan lehetett gyermekeik előtt megerőszakolni a nőket, majd megölni őket? Miért kegyetlenkedtek még a holttestekkel is? Miért taposták el a tankokkal az embereket? Mivel ártott Bucsa Oroszországnak? Hogyan történhetett meg mindez? Orosz anyák, még ha fosztogatóknak is neveltétek fiatokat, hogyan válhattak hóhérokká? Nem lehet az, hogy nem tudtátok mi van gyermekeitek lelkében. Nem lehetett nem észrevenni, hogy elvesztették emberi mivoltukat. Nincs lelkük, nincs szívük. Tudatosan és élvezettel gyilkoltak” – üzente Zelenszkij.
Az ukrajnai háború befejezéséért és a világ menekültjeinek megsegítéséért imádkozott vasárnap Máltán Ferenc pápa.
Ismét a háború befejezéséért imádkozott Ferenc pápa
Az ukrajnai háború befejezéséért és a világ menekültjeinek megsegítéséért imádkozott vasárnap Máltán Ferenc pápa.
Már 410, Kijev környékén megölt polgári személy holttestét vizsgálják az ukrán szakemberek. A cél az, hogy a későbbi esetleges bírósági eljárások számára dokumentálják a háborús bűncselekményekre utaló jeleket.
Litvánia lett az első olyan EU-tag, amely az Ukrajna elleni orosz agresszió miatt teljes mértékben beszüntette az orosz gázimportot, miközben a másik két balti állam, Észtország és Lettország átmenetileg leállította a vásárlást.
Újabb provokációnak nevezte az orosz védelmi minisztérium azokat a jelentéseket, amelyek szerint a Kijevhez közeli Bucsa városát megszállva tartó orosz katonák tömegesen gyilkolták volna meg a helyi polgári lakosokat.
Pripjaty az a város, ahol a csernobili atomerőmű személyzete lakott a létesítményben 1986-ban bekövetkezett nukleáris katasztrófáig, a település azóta lakatlan. Az Ukrajinszka Pravda emlékeztetett arra, hogy az orosz erők csütörtökön kezdtek el kivonulni a csernobili atomerőmű körüli úgynevezett tiltott zónából.
Az üzemen kívüli nukleáris létesítményt és egy mellette lévő szállodát kifosztottak, még a vízforralókat és az elektromos csatlakozókat is elvitték – írta a hírportál. Az atomerőművet szombaton vették vissza az ukrán erők, és kitűzték rá az ukrán zászlót.
Két orosz katona életét vesztette, 28-an pedig kórházba kerültek, miután a harkiviak méreggel átitatott süteménnyel kínálták meg őket – jelentette be az ukrán védelmi minisztérium. E mellett legalább ötszáz orosz katonát szállítottak kórházba mérgezési tünetekkel azt követően, hogy ismeretlen eredetű alkoholt fogyasztottak.
Az Ukrajna elleni orosz agresszió február 24-ei kezdete óta a 170 ezer kilométernyi út 13 százaléka, 23 ezer kilométer vált használhatatlanná a háború miatt – jelentette be Andrij Ivko, az úthálózatot kezelő Ukravtodorog igazgató-helyettese.
A Kijevhez közeli Bucsában elkövetett gyilkosságok miatt Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter felszólította a világ legfejlettebb államait tömörítő G7-eket, hogy hozzanak újabb, pusztító hatású szankciókat Oroszország ellen.
„Oroszország békeszerető állam, nincs szándékában háborúzni, vagy bárkinek kárt okozni” – mondta Kirill pátriárka, az orosz ortodox egyház feje a kubinkai Krisztus feltámadása székesegyházban.