A brit miniszterelnök a NATO főtitkárával találkozott Londonban, míg a brit és orosz külügyminiszter Moszkvában egyeztetett.
Közös sajtótájékoztatót tartott Boris Johnson brit miniszterelnök és Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Brüsszelben – tudósít a BBC. Az újságírók kérdéseire válaszolva Johnson elmondta,
ez most a legveszélyesebb pillanata a legnagyobb biztonsági válságnak, amivel Európának az elmúlt évtizedekben szembe kellett néznie.
A brit kormányfő nem hiszi, hogy megszületett volna a támadásról a döntés Moszkvában, de szerinte ez nem jelenti azt, hogy ne történhetne valami katasztrofális dolog. Johnson arról is beszélt, hogy nem szabad visszatérniük azoknak a hidegháborús időknek, amikor nemzetek sorsáról a fejük fölött döntött pár nagyhatalom.
Boris Johnson kijelentette, hogy vannak dolgok, amikről nem lehet tárgyalni, ilyen például a NATO „nyitott kapuk” politikája, magyarán senki nem fog garanciát adni Oroszországnak arra, hogy Ukrajna nem fog valamikor a jövőben csatlakozni a szervezethez. A kormányfő megjegyezte azonban, hogy emellett azért vannak olyan dolgok is, amikről lehet tárgyalni.
A brit kormányfő megjegyezte azonban azt is, hogy ha mégis kitörne az általa egyébként katasztrofálisnak nevezett háború, abban az esetben az Egyesült Királyság fegyverekkel támogatná az ukrán ellenállást.
Jens Stoltenberg is egyetértett Johnsonnal abban, hogy az Európa biztonságára nézve egy nagyon veszélyes pillanatban vannak, majd elmondta, hogy Oroszország számára egyértelmű a választás. Dönthetnek a diplomáciai megoldás mellett, vagy választhatják a konfrontációt, amiért azonban nagy árat fognak fizetni. Ez egyrészt gazdasági szankciókat jelent, másrészt pedig megnövekedett katonai jelenlétet a NATO részéről annak keleti tagállamaiban. A főtitkár ezen utóbbival kapcsolatban azt is elmondta, hogy kulcsszerepet játszik majd benne az Egyesült Királyság.
A brüsszeli találkozóval egyidejűleg Moszkvában tartott sajtótájékoztatót Liz Truss brit és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter. A találkozó jellegéből adódóan itt lényegesen mérsékeltebb volt az egyetértés a felek között, egy idő után a kialakult paneleket vágták csak egymás fejéhez. Truss elmondta, hogy az oroszok jobban tennék, ha a diplomáciai megoldást választanák, különben súlyos árat kell fizetniük, miközben Lavrov azzal replikázott, hogy nem is akarják megtámadni Ukrajnát és éppenséggel a Nyugat az, amelyik fenyegeti Oroszországot.