A katonai és polgári területen is teljesen megszakadt az együttműködés Oroszország és a NATO között – mondta a RIA Novosztyi orosz hírügynökségnek Alekszandr Grusko külügyminiszter-helyettes.
Az orosz politikus a kétoldalú kapcsolatok megromlásáért egyértelműen az észak-atlanti szövetséget tette felelőssé, szerinte a NATO vezetése nem tudja, miképpen kecmereghetne ki a zsákutcából. A miniszterhelyettes úgy vélte, a viszony azért romlott meg végletesen 2014-ben, a Krím Oroszországhoz csatolása után, mert rosszak az USA és Oroszország közötti kapcsolatok is. „Ha megjavul Moszkva és Washington viszonya, akkor a NATO és Oroszország között is javulni fog a helyzet” – idézte a RIA Novosztyi Gruskót.
Szerinte már korábban is voltak hasonló válsághelyzetek: 1999-ben, amikor a NATO Jugoszláviát bombázta, majd 2008-ban, a grúziai válság idején. „A NATO most a belső ellentétek miatt tért vissza a kiindulóponthoz, a keleti fenyegetéshez, ám ezzel a viselkedéssel a katonai szövetség újraéleszti a hidegháborút. A NATO túl messze ment, és egyelőre nem látszik, a szövetség mikor tér vissza a józan gondolkodáshoz” – hangsúlyozta Grusko.
A politikus az Oroszország és NATO közti háború kitörését sem tartja lehetetlennek. „Minden értelmes ember reméli, hogy ez nem fog megtörténni, mert ez hatalmas humanitárius katasztrófát okozna” – magyarázta.
A külügyminiszter-helyettes egy nappal az után szólalt meg, hogy az amerikaiak is aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy nem beszél egymással a NATO és Oroszország. „Tévedésből vagy hibás következtetések levonása miatt valódi háború törhet ki. Ha nincs folyamatos és stabil politikai párbeszéd, akkor fokozatosan nő az új hidegháború kitörésének a veszélye” – mondta James Stavridis a NATO európai erőinek egykori főparancsnoka.