Legalább 149 rabot végeztek ki 2018-ban Szaúd-Arábiában, hárommal többet az azt megelőző évhez képest, dacára annak, hogy Mohamed bin Szalmán szaúd-arábiai trónörökös korábban azt ígérte, a halálbüntetést a lehető legkisebb mértékben alkalmazzák – közölte jelentésében az Európai-Szaúdi Emberi Jogi Szervezet (ESOHR).
A "Szaúd-Arábia hamis ígérete" címet viselő jelentés szerint a 2018-ban kivégzett emberek fele külföldi volt.
A jogsértéseket feljegyző, berlini székhelyű ESOHR, amely képviselettel rendelkezik az ENSZ-ben, úgy tudja, hogy a legtöbb – szám szerint 157-et – rabot 2015-ben végezték ki, abban az évben, amikor trónra lépett a jelenlegi uralkodó, Szalmán bin Abdel-Azíz király. Hozzáfűzte, hogy azóta sem csökkent jelentősen évente a halálos ítéletek végrehajtásának a száma.
Az ESOHR vezetője, a szaúdi Ali Adubízi az EFE spanyol hírügynökségnek elmondta, hogy a leggyakrabban használt módszer az elítéltek kivégzésére a lefejezés.
Adubízi szerint 148 kivégzést jegyeztek fel hivatalos beszámolók alapján. Gyaníthatóan azonban több, hivatalosan be nem jelentett kivégzés is történhetett. Példa erre a Tuti Tursilawati néven azonosított indonéz háztartási alkalmazott esete, őt októberben végeztek ki. Az indonéz nőt azzal vádolták, hogy megölte munkaadóját. A nő azzal védekezett, hogy munkaadója meg akarta erőszakolni, tettét pedig önvédelemből követte el.
Az ESOHR szerint 59 olyan elítélt van jelenleg Szaúd-Arábiában, akit halálbüntetés fenyeget. Köztük van Iszra al-Gamgam síita aktivista is, akit 2015 óta tartanak fogva. Al-Gamgamot egyebek között tüntetéseken való részvétellel és a közösségi hálókon való információmegosztással vádolják, de erőszakos cselekménnyel kapcsolatos vád nincsen ellene.
A szaúdi trónörökös a Time című amerikai hetilapnak tavaly áprilisban adott interjújában tett ígéretet arra, hogy a minimumra csökkentik a halálbüntetések végrehajtásának a számát Szaúd-Arábiában.