Teherán nem vásárolhat amerikai dollárt, az Egyesült Államok nem vesz több perzsa szőnyeget, sem pisztáciát, illetve Irán nem kapja meg a már megrendelt 110 Boeing repülőt sem.
Közép-európai idő szerint kedd reggel hat órakor – washingtoni idő szerint éjféltől – lépnek életbe a megújított amerikai szankciók Irán ellen. Trump májusban jelentette be, hogy az Egyesült Államok kilép az iráni atomprogramról 2015-ben aláírt többhatalmi szerződésből, szerinte az ugyanis "szörnyű és egyoldalú megállapodás" volt, amely nem hozott békét és nem is fog.
A rendelet többek között az alábbiakat szögezi le: Teherán nem vásárolhat amerikai dollárt, nem bonyolíthatja ebben a valutában az ügyleteit, illetve az intézkedés sújtja az iráni szuverén adósságot (azaz a kormány által külföldi pénznemben kibocsátott kötvényeket), az iráni arany-, és nemesfém-kereskedelmet, az alumíniumtermékeket, az acél-, és szénipart.
Az amerikai szankciók nyomán ezentúl nem lehet az Egyesült Államokba bevinni iráni szőnyeget és pisztáciát, de az intézkedések érintik az iráni kaviárexportot, és olyan nagy amerikai vállalatoknak kell visszamondaniuk iráni megrendeléseiket, mint például a Boeing, amely csaknem 20 milliárd dollár értékben 110 repülőgépet szállított volna Teheránnak. A vállalat már törölte is az Iran Air és az Aseman Airlines iráni légitársaságokkal kötött szerződéseit. Bevonják a polgári és személyszállító repülőjáratok engedélyeit is.
Trump szerint a 2015-ben kötött, most felmondott egyezménnyel az iráni kormányzat óriási mennyiségű pénzhez jutott, amelyet a Közel-Kelet konfliktusainak szítására használt. Az amerikai elnök leszögezte: "politikánk az iráni diktatúra – a terrorizmust támogató, a Közel-Keleten és világszerte folytatott agressziójának – világos értékelésén alapszik".