Idén is bojkottálták a kisebbségek a horvát állami antifasiszta megemlékezést
A kisebbségek tiltakozását az váltotta ki, hogy egy usztasa köszönéssel ellátott emléktábla még mindig a volt koncentrációs tábor közelében van.
A bojkott jegyében telt el idén is a jasenovaci koncentrációs tábor felszabadításának évfordulója: a zsidó és a szerb közösség szervezetei immár harmadik éve nem vettek részt az évfordulóra rendezett központi megemlékezésen - közölte a horvát sajtó vasárnap.
Az érintett kisebbségek azzal indokolták döntésüket, hogy Horvátországban "újra életre kelt az usztasizmus", az állami vezetők pedig nem tesznek meg mindent ennek megakadályozására. A kisebbségi szervezetek tiltakozását az váltotta ki, hogy három évvel ezelőtt a jasenovaci koncentrációs tábor közelében, a délszláv háborúban elesett honvédőknek állított emléktáblán a Za dom spremni! (A hazáért készen állunk) usztasa köszönés is helyet kapott. A táblát végül áthelyezték a tíz kilométerrel távolabbi Novska város temetőjében. A kisebbségi szervezetek képviselői távol maradtak a hivatalos programtól. A koszorúzás beszédek nélkül zajlott.
A jasenovaci komplexumban, amelyet "horvát Auschwitzként" is emlegetnek, becslések szerint mintegy 80-90 ezer embert öltek meg. Az áldozatok több mint fele szerb volt, de horvát és boszniai zsidókat, cigányokat, és olyan horvátokat is kivégeztek, akik nem értettek egyet a világháború idején kikiáltott Horvát Független Állam (NDH) nevű, usztasák vezette bábállam rendszerével. Az áldozatok között sok ezer gyerek volt. Az 1337 napon át működtetett usztasa tábort 1945. április 22-én szabadították fel, miután a foglyok kitörtek.
Never forget. #Jasenovac pic.twitter.com/IpawExrHqc
— Peter Clements (@PTClements) April 22, 2018