Román, madagaszkári, kazah és brazil áldozata is van a múlt csütörtököi kamionos ámokfutásnak; összesen 29 országban gyászolnak nizzai áldozatot. A halottak közül mintegy harmincan muzulmánok, többségükben francia-tunéziai kettős állampolgárok.
A múlt heti nizzai terrortámadás 84 halottjának csaknem fele külföldi állampolgár. A 38 külföldi áldozat 19 országból származik – közölte kedd este a francia külügyminisztérium, miután minden áldozatot azonosítottak.
A külföldek a következő országokból származnak: Algéria, Belgium, Brazília, az Egyesült Államok, Észtország, Grúzia, Kazahsztán, Lengyelország, Madagaszkár, Marokkó, Németország, Olaszország, Oroszország, Örményország, Románia, Svájc, Törökország, Tunézia és Ukrajna – mondta Romain Nadal külügyi szóvivő.
Az áldozatok közül mintegy harmincan muzulmánok, többségükben francia-tunéziai kettős állampolgárok – közölte a nizzai muzulmán közösség egyik vezetője.
A sérültek listája még nem végleges, s a külföldiek számát nem közölte a külügyi tárca. A szóvivő annyit mondott, hogy 29 ország állampolgárai vesztették életüket vagy sérültek meg a támadásban.
Közben a francia nemzetgyűlés, a törvényhozás alsóháza kedd éjjel megszavazta a rendkívüli állapot meghosszabbítását további fél évvel. Az intézkedéseket így 2017 januárjában oldhatják fel, ha addig nem történik újabb terrortámadás. Az ellenzéki többségű szenátus szerdán vitatja meg a törvénytervezetet.
"Nehéz ezt kimondani, de ez a kötelességem: lesznek még további támadások és további ártatlan emberek fognak meghalni. Nem szabad hozzászoknunk ehhez a fenyegetettséghez, de meg kell tanulnunk együtt élni vele" – fogalmazott a szavazás előtt mondott felszólalásában Manuel Valls miniszterelnök.
A délkelet-franciaországi Nizzában múlt csütörtök este a tunéziai Mohamed Lahouaiej-Bouhlel egy bérelt hűtőkocsival belehajtott a francia nemzeti ünnepet lezáró késő esti tűzijátékot néző tömegbe, és közben lövéseket adott le a város tengerparti sétányán.
A mintegy 300 sebesültből kedden még mindig 19-an voltak életveszélyes állapotban.