A hét végén nagyjából 20 ezer Magyarországról indult menedékkérő érkezett Münchenbe, hétfőn pedig több mint 10 ezren érkezhetnek a felső-bajorországi közigazgatási régió vezetője szerint. Christoph Hillenbrand azt mondta, hogy hétvégén "11 ezren, vagy még többen" érkezhetnek. Pontosabb becslést később lehet adni. "A helyzet nagyon feszült" – tette hozzá.
A felső-bajorországi közigazgatási régió vezetőségének szóvivője, Simone Hilgers azt mondta, hogy a hatóságok közelednek teljesítőképességük határához, "méghozzá nagyon jelentősen". Hozzátette, hogy az önkéntesek is panaszkodnak a növekvő terhelésre.
A müncheni rendőrség a Twitteren közölte, hogy "sürgősen" további önkéntesekre van szükség a főpályaudvaron.
Az ARD beszámolója szerint vasárnap a hatóságokat "meglepte" a Magyarországról Ausztrián keresztül érkező, menedéket kereső emberek hulláma. Eredetileg 7 ezer emberre számítottak, de 13 ezren érkeztek egy nap alatt.
A szövetségi belügyminisztérium terve szerint a menedékkérőket a szokásos rendben osztják el a tartományok között, az úgynevezett königsteini képlet alapján, amely a lakosság nagysága és az adóbevétel figyelembevételével határozza meg a terhek megosztását a 16 tartomány között.
Az "elosztóközpont" szerepét a müncheni főpályaudvar tölti be. Sok menedékkérőt rögtön továbbszállítanak vonatokkal vagy buszokkal. Berlinben például hétfő hajnalban több százan érkeztek buszokkal. A Der Tagesspiegel című berlini lap online kiadásában megjelent beszámoló szerint őket a Spandau nevű kerületben helyezik el egy régi laktanyában, illetve a laktanya területén sátrakban, az első buszokat több tucat ember várta a helyszínen, a buszokból kiszálló menedékkérőket tapssal fogadták.