Frankfurtban elítéltek egy Iszlám Államhoz csatlakozott, de hazatért férfit
Németországban pénteken meghozták az első bírósági döntést az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezettel összefüggésben, egy hazatért dzsihadistát több évi szabadságvesztésre ítéltek, amiért csatlakozott a szélsőséges szunnita csoporthoz.
A frankfurti tartományi felsőbíróság egy koszovói származású fiatalember ügyében döntött a vádhatóság és a védelem megállapodása alapján, amely azt irányozta elő, hogy a vádlott beismerő vallomást tesz, az ügyészség pedig indítványozza, hogy viszonylag enyhe, fiatalkorúak börtönében letöltendő 3 év 3 hónap és 4 év 3 hónap közötti szabadságvesztés büntetést szabjanak ki rá.
A bíróság végül 3 év 9 hónapra - a megjelölt időtartam középértékét kitevő börtönbüntetésre - ítélte el a 20 éves fiatalembert, tekintettel büntetlen előéletére, együttműködésére, részletes vallomására, valamint arra, hogy fiatalkorúként csatlakozott az IÁ-hoz és önként hazatért.
A bíróság közleménye szerint a vádlott 2011-ben került kapcsolatba radikális iszlamista nézeteket terjesztő személyekkel, és az a meggyőződés alakult ki benne, hogy hívő muzulmánként kötelessége részt venni a szent háborúban, a dzsihádban.
A vádlott és baráti köre végül elhatározta, hogy Szíriába utaznak és csatlakoznak az Aszad-rendszer ellen harcoló és az iszlám jogrend, a saría alapján működő állam felépítéséért küzdő "testvérekhez" - áll a közleményben.
A vádlott hat társával 2013 júliusában az IÁ toborzóinak közreműködésével Törökországon keresztül a szervezet ellenőrzése alatt álló közel-keleti területre jutott, ahol egy támaszponton katonai kiképzést kapott és felesküdött a szervezet szolgálatára. Ezután a fiatalember fegyveres egységekben teljesített szolgálatot, de harci cselekményekben közvetlenül nem vett részt, főként őrfeladatokat látott el.
Közben telefonon és Skype-on tartotta a kapcsolatot családjával, amely szüntelenül kérlelte, hogy térjen haza. Végül 2013 decemberében a szíriai kormány ellen harcoló csoportok között kialakult konfliktusok miatt és a család unszolására visszautazott Isztambulba, ahonnan egy rokona kíséretében hazarepült Frankfurtba. A repülőtéren őrizetbe vették - áll a közleményben, amely szerint a család együttműködött a német hatóságokkal.
A bíró a nem jogerős ítélet kihirdetésekor hangsúlyozta, hogy a vádlottat kizárólag a tettei miatt ítélték el, és nem a vallási nézetei miatt, vagy azért, mert hagyta magát behálózni a gyűlöletet hirdető radikális muzulmán hitszónokok által.
A német hatóságok becslése szerint eddig 550 német állampolgár utazott a Közel-Keletre, hogy az IÁ oldalán részt vegyen a szíriai és iraki harcokban. Közülük nagyjából 60-an meghaltak, 180-an pedig visszatértek Németországba.