Román szexrabszolgák ezrei dolgozhatnak olasz ültetvényeken
Az olasz és a román hatóságok is foglalkoznak annak a mintegy ötezer romániai nőnek a sorsával, akiket a L'Espresso olasz hetilap cikksorozata szerint nappal napszámosként, éjszaka szexuális rabszolgaként dolgoztatnak Szicíliában.
A római parlament kormánypárti és ellenzéki képviselőnői közös interpellációban sürgették a kizsákmányolt romániai munkásnőkről szóló sajtóhírek kivizsgálását. Az olasz belügyminisztérium, valamint a munkaügyi és az egészségügyi tárca is azonnali intézkedéseket ígért szerdán.
A L'Espresso balközép hetilap még szeptemberben indította el a szicíliai Ragusa környékén a földeken dolgozó romániai vendégmunkásokról írt cikkeit. A beszámolók szerint mintegy ötezer román nő dolgozik a környező birtokokon sorakozó melegházakban.
Többségük a romániai Botosani városból és környékéről érkezett Szicíliába egyedül vagy kisgyerekével. A földeken kunyhókba zárva élnek, folyóvíz és villany nélkül, munkaadójuk kutyákkal őrizteti őket. Gazdáik szállítják őket a munkába, és a gyerekeket iskolába.
A nők számos esetben folyamatos szexuális erőszakot szenvednek el munkaadóik és azok férfi rokonai részéről. A férjükkel érkezett román asszonyokat is a helyi olasz férfiakkal való közösülésre kényszerítik, miután a férjeket megfenyegették. Az olasz sajtót a szicíliai egyházi emberek, szakszervezetek és nővédelmi egyesületek értesítették.
Ragusában mintegy háromezer majdnem kizárólag családi agrárvállalkozás működik. Olaszország egyik leggazdagabb agrárkörzetéről van szó, ahonnan egész évben friss zöldséget-gyümölcsöt szállítanak Olaszország többi részébe és egész Európába. A nyolcvanas évektől az innen nem messzi Afrikából érkezett napszámosokat 2007-től fokozatosan a román munkaerő váltotta le.
A román rabszolgák sorsával a romániai sajtó és politika is foglalkozott.
Ragusa prefektusa a gond megoldására, közös megelőzési stratégia kidolgozására az összes érintett olasz és román felet Szicíliába hívta, és meghívta a szicíliai agrárszektor képviselőit is. 2004-2005-ben hasonló kizsákmányolás áldozataivá váltak a Puglia tartomány paradicsomföldjein dolgozó lengyel napszámosok, akiket az olasz rendőrség szabadított ki munkaadóik fogságából.