2014. február. 08. 21:11 MTI Utolsó frissítés: 2014. február. 08. 20:04 Világ

Kemény kritikát kapott a nagykövet-jelöltjei miatt Obama

Henri J. Barkey, a Lehigh Egyetem nemzetközi kapcsolatokat oktató professzora a The Washington Postban publikált írásában bírálta az elnök nagykövet-kiválasztási gyakorlatát.

Miközben a bírálat leginkább az oslói misszióvezetői posztra kijelölt, "teljesen alkalmatlan" George Tsunis ellen irányította, az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének élére kijelölt televíziós szappanopera-producert, az elnök újraválasztási kampányát szintén pénzadományok gyűjtésével támogató Colleen Bellt is az inkompetens leendő misszióvezetők közé sorolta.

"Milyen olyan tulajdonságai vannak, hogy egy válságban lévő országban legyen nagykövet" - tette fel a jelölttel kapcsolatban a kérdést a szerző. Barkey szerint "a magyar demokratikus intézményeket komoly fenyegetés éri a kormánypárt részéről, és szélsőségesek veszik célba a kisebbségeket". Emlékeztetett rá, hogy Bell a kongresszusi meghallgatáson John McCain szenátor kérdésére nem tudta megnevezni az Egyesült Államok stratégiai érdekeit Magyarországon.

A professzor szerint a jelölések arra utalnak, hogy - miközben például az iráni atomprogramról folytatott tárgyalásokkal kapcsolatban a kormány a diplomácia fontosságát hangoztatja - az elnök nem őszinte, amikor azt állítja, hogy a diplomaták fontosak neki. "Vajon Obama fontolóra venné, hogy, hogy Tsunis legyen a tárgyalónk? Persze, hogy nem" - írta Barkey.

Ugyanakkor acikkben elismerte, hogy nem önmagában a politikai kinevezetteket bírálja, mert bizonyos esetekben ők is remek szolgálatot tehetnek, sőt, akár felül is múlhatják a karrierdiplomatákat, de úgy vélekedett, hogy "néhány jelenlegi jelölt a modern verziója a hivatalok eladása 18. századi francia gyakorlatának"."Akkor az ebből származó jövedelem az állami tevékenység finanszírozására ment, most pedig kampányfinanszírozásra" - írta a szerző.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.