Legendák a vörös telefonról: amiről csak kevesen tudnak
A Washington és Moszkva közötti titkos kapcsolatot biztosító, híres vörös telefon kezdeti formájában valójában egy telexgép volt, amelynek amerikai állomását a filmekben látható jelentekkel ellentétben nem a Fehér Házba, hanem a Pentagonba telepítették - közölte az Urban Legends blog.
A napokban volt ötven éve, hogy a kubai válság után Washington és Moszkva közötti közvetlen összeköttetésről határoztak a hidegháborús felek - idézte fel az Urban Legends, amely szerint a forródrót korántsem abban a formában működött, ahogyan azt Hollywood bemutatta.
Az 1962-es kubai rakétaválság békés megoldása kis híján az akadozó kommunikáción csúszott el, a krízis legkiélezettebb pillanataiban ugyanis hosszú órákba telt, mire az egyik fél üzenete eljutott a másikig, majd vissza. Az ilyen esetek elkerülése érdekében határoztak a hidegháborús felek 1963 júniusában úgy, hogy – Amerikában forródrótnak, a Szovjetunióban vörös telefonnak nevezett – szupertitkos kapcsolatot üzemelnek be.
A vörös telefon kezdeti formájában valójában egy telexgép volt, amelynek amerikai állomását a filmekben látható jelentekkel ellentétben nem a Fehér Házba, hanem a Pentagonba telepítették - írta a blog. A rejtjeles információ az Urban Legends szerint a Moszkva–Helsinki–Stockholm–Koppenhága–London–Washington útvonalon utazott oda-vissza, de a biztonság kedvéért egy tartalékkapcsolat is volt Afrikán keresztül.
Üzeneteiket a felek saját nyelvükön, kódolva küldték, amit az általuk a másik félnek kölcsönösen küldött üzenetfogadó berendezések vettek. Bár a rendszer már a szerződés aláírása után két hónappal felállt, a tesztüzenetet követően csupán 1967-ben, a hatnapos arab-izraeli háborúban vetették be először.
További részletek az Urban Legends posztjában.