Andor: Magyarországról nem sok szó esett Brüsszelben
Magyarországról csak röviden esett szó a biztosok testületének ülésén, amelyen Olli Rehn gazdasági-pénzügyi alelnök ismertette javaslatait – mondta el Andor Lászó magyar EU-biztos a bizottsági ajánlások közzétételét követően magyar újságíróknak.
Az Európai Bizottság szerdán ismertette, hogy javasolják öt ország, közöttük a Magyarország ellen folyó túlzottdeficit-eljárás megszüntetését. A bizottság ugyanis úgy látja, hogy Magyarországon a túlzott hiány kiigazítása megtörtént, és azzal számol, hogy 2013-ban a bruttó hazai termék 2,7 százaléka, 2014-ben pedig 2,9 százaléka lesz az államháztartás hiánya.
Andor László elmondta: a biztosok nyugtázták, hogy magyar részről további intézkedések történtek a hiány csökkentése érdekében, ami lehetővé tette az eljárás megszüntetésére irányuló javaslat előterjesztését.
"Az idei slágertéma Franciaország volt" – mondta Andor, és megjegyezte, hogy a francia gazdasági adatok nagy része általában együtt mozog az uniós adatokkal, tehát az eurózóna második legnagyobb gazdaságának alakulásából jól lehet következtetni a várható összképre is. Franciaország ügyében a bizottság azt indítványozta, hogy hosszabbítsák meg a túlzott mértékű deficit elfogadható szintre faragásának határidejét 2015-ig.
Magyarországgal kapcsolatban "én magam azt mondtam, hogy a számok alapján kell ítélni, és a számok alapján ez teljesen helyes javaslat" – szögezte le Andor László.
A magyar EU-biztos felhívta a figyelmet arra, hogy a túlzottdeficit-eljárás nem egy ország gazdaságpolitikájának az egészét – sőt, még csak nem is a költségvetés egészét, annak szerkezetét, illetve nagyságát – értékeli, hanem csak és kizárólag a költségvetési egyenleget. Ilyen értelemben az eljárás megindítását, fenntartását vagy megszüntetését a számok alapján döntik el – mondta, hangsúlyozva, hogy az uniós országok gazdaságpolitikájának egészére nézve az Európai Bizottság az úgynevezett országspecifikus ajánlások között fogalmazza meg véleményét.
Mint arról beszámoltunk, az uniós biztos büntetésre számíthat, amiért az Európai Bizottság hivatalos álláspontjának nyilvánosságra hozása előtt három órával már a Twitter-oldalán közölte, hogy Magyarország kikerül a túlzottdeficit-eljárás alól.