Beintettek Argentínának a Falkland-szigeteki szavazók
Elsöprő, 98,8 százalékos többséggel úgy döntöttek a Falkland-szigeteken tartott népszavazáson, hogy a terület továbbra is Nagy-Britanniához tartozzon. Összesen hárman szavaztak a brit fennhatóság ellen.
A közép-európai idő szerint kedd hajnalban közölt eredményekből az is kiderül, hogy az argentin szárazföldtől 400 kilométerre fekvő szigetek (argentin nevükön Malvin-szigetek) 1672 választásra jogosultjának 92 százaléka részt vett a vasárnap és hétfőn rendezett voksoláson. Az összes leadott szavazatból mindössze három szólt a brit fennhatóság megőrzése ellen.
Argentína, amely magáénak követeli a területet, már előre törvénytelennek nyilvánította a referendumot. A dél-amerikai ország vezetése azt is jelezte, hogy az eredmény nem hoz változást a szigetekkel kapcsolatos politikájában. Buenos Aires szerint a szigetlakók a britek által betelepített népességet alkotnak, és nem követelhetnek önrendelkezési jogot maguknak.
William Hague brit külügyminiszter üdvözölte az eredményt, amely "minden eddiginél világosabban megmutatta, hogy a Falkland-szigetek lakói" britek akarnak maradni. "Mindig világosan megmondtuk, hiszünk a falklandi lakosság jogában ahhoz, hogy meghatározza saját jövőjét, és eldöntse, milyen úton akar járni" - tette hozzá.
"Tiszteletben tartjuk az óhajukat, hogy britek maradjanak, de a terület, amelyen laknak, nem az" - jelentette ki erre Argentína londoni nagykövete, Alicia Castro, "a médiának szóló és (a problémát) elodázó célú manővernek" nevezve a szavazást.
A Londontól mintegy 13 ezer kilométerre fekvő Falkland-szigetek 1833 óta vannak brit ellenőrzés alatt, miután a brit gyarmati erők elűzték onnan az argentin hatóságok képviselőit.
Az argentin katonai junta 1982. április 2-án hozzákezdett a Falkland-szigetek megszállásához. Az azt követő, június 14-ig tartó háborúban a dél-amerikai ország vereséget szenvedett, 649 katonáját vesztette el, a britek pedig 255-öt.
A lakók most maguk kezdeményezték a népszavazást, amelynek kimenetele még ebben az arányban sem számít meglepetésnek. A helyiek elsősorban abban reménykedtek, hogy a brit fennhatóságot megerősítő szavazás világos üzenetet küld az argentin vezetésnek. Az ENSZ egy bizottsága korábban tárgyalásos megoldásra szólította fel a két érintett országot.