Meglepő dologra képesek bajszukkal a fókák
Képesek az orrukon elhelyezkedő bajszukkal felmérni a tárgyak nagyságát a fókák - derült ki abból a kutatásból, amelyet a Manchesteri Városi Egyetem munkatársai végeztek.
Az emlősökről régóta tudott, hogy tapintásra érzékeny bajusszal rendelkeznek. A brit kutatók most arra voltak kíváncsiak, hogy pontosan miként is használják ezt az érzékelő szervüket a fókák, egyebek között a zsákmány felmérésére. Annál is inkább, mert a víz sokkal sűrűbb, mint a levegő, következésképpen sokkal több energiát igényel részükről a művelet.
Robyn Grant, a csoport vezetője a Rostocki Egyetem tengerbiológiai kutatóközpontjában végezte el a kísérleteket két fókával, Marcóval és Moéval. Mindkét állat szemét bekötötte, fülükre pedig fülhallgatót helyezett, hogy lehetőleg csak a bajszukat használják érzékelésre.
Két különböző méretű tárgyat kellett felismerniük, de úgy, hogy csak az orrukkal érinthették meg őket a víz alatt. Moénak a nagyobbat, Marcónak a kisebbet kellett "kitapogatnia" a bajszával, hogy megkapják a jutalom halat.
A kísérletek során kiviláglott, hogy a fókák nem úgy bánnak a bajszukkal, mint az emberek az ujjaikkal, hanem az orruk egy bizonyos pontján található rövid, sűrűn nőtt szőrszálaikat vetik be a célra. "Valóságos nagyfelbontású képet tudnak így alkotni - vagyis tömérdek információt begyűjteni - anélkül, hogy bajszuk összes szőrszálát mozgatniuk kellene" - idézte Grantet a BBC.
Ráadásul mindezt villámgyorsan teszik. "Fél másodpercen belül képesek dönteni a bajszuk által közvetített adatok alapján" - húzta alá a kutató.