A szír elnök családját is megfigyelné a lázadók új titkosrendőrsége
Saját titkosrendőrséget alakítottak novemberben dezertált katonákból és volt hírszerző tisztekből a szír lázadók, hogy ellenőrizhessék a kényes katonai létesítményeket, és katonai információt gyűjthessenek a kormányerők elleni tervezett támadásokhoz - közölte csütörtökön egy lázadó hírszerző tiszt.
A forradalom védelmére létrehozott hírszerzés független a Szíriai Nemzeti Koalíció nevű ellenzéki ernyőszervezettől és a főként dezertőrökből álló Szabad Szíriai Hadseregtől.
"A munkánk szervezett, belső törvény szerint működünk, elkötelezettek vagyunk a nemzetközi jog és az emberi jogok iránt" – közölte a brit hírügynökséggel a magát Hadzsinak nevező lázadó. A szervezet egyebek mellett megfigyeli Aszad családját, a hadsereg tábornokait és a felkelők hatáskörén kívül eső magas rangú vezetőket is.
A szíriai rezsim hírszerzése korábban segített hatalmon tartani több mint negyven éven át a mostani elnök apját, Háfez el-Aszadot. A titkosszolgálatok által elkövetett visszaélések nagyban hozzájárultak a 2011 márciusában kezdődött, polgárháborúba torkolló elégedetlenségi mozgalomhoz.
A szíriai sajtó hevesen támadta és a Nyugat bábjának nevezte Lahdar Brahimit nemzetközi közvetítőt, aki a BBC-nek adott szerdai interjúban bírálta a Bassár el-Aszad elnök által vasárnap ismertetett béketervet.
Az ENSZ és az Arab Liga különmegbízottja az interjúban a korábbiaknál is "szektásabbnak és elfogultabbnak" nevezte az Aszad-tervet. Az al-Vatan című kormánypárti lap szerint Brahimi ezzel "levetette a pártatlanság álarcát". A nyugati országok, az emigráns és az "eltűrt" szíriai ellenzék egyaránt elítélték az új Aszad-tervet, amelyben az elnök teljes egészében a rendszer által ellenőrzött átmenetet javasolt.
Más lapok az Egyesült Államokat, Franciaországot és Nagy-Britanniát vádolták azzal, hogy összeesküvést sző Szíria ellen, és Brahimit használja fel a kudarcai leplezésére.
Az ENSZ gyermekalapja, az UNICEF csütörtökön sürgős adományozásra szólította fel a nemzetközi közösséget a jordániai Zaatariban felállított menekülttáborban élő szíriaiak megsegítésére. A rendkívüli heves esőzések miatt ugyanis a 62 ezer menekültet befogadó tábor sártengerré változott, rendkívüli módon megnehezítve a menekültek életkörülményeit. Legalább 500 sátor összedőlt.
"A 2012-ben gyűjtött források kimerültek, és eddig nem kaptunk új segélyt. Kérjük a nemzetközi közösséget és az adományozókat, minél előbb fizessenek be új összegeket" – mondta Dominique Hype, az UNICEF jordániai képviselője.
Továbbra is özönlenek a menekültek Szíriából Jordániába. Január eleje óta az UNICEF adatai szerint közel 10 ezer újabb menekült érkezett.
A jordániai hatóságok szerint körülbelül 290 ezer szíriai menekült tartózkodik a hásemita királyságban.