Panetta: lépjen Pakisztán az iszlamista fegyveresekkel szemben
A Pakisztán területén rejtőző iszlamista fegyveresek elleni fellépésre szólította fel Iszlámábádot csütörtökön az amerikai védelmi miniszter. "Nagyon fontos, hogy Pakisztán lépéseket tegyen. Ez egyre jobban aggaszt minket" - mondta Leon Panetta arra utalva, hogy Pakisztán az Egyesült Államok szerint menedéket nyújt területén az Afganisztánban tevékenykedő fegyveres felkelőknek. "Fogytán a türelmünk" - tette hozzá.
Az amerikai védelmi miniszter Kabulban beszélt erről, ahová azért ment, hogy felmérje a helyzetet, és tárgyaljon katonai vezetőkkel valamint az afgán kormány illetékeseivel az amerikai csapatok létszámának csökkentéséről. Az amerikai katonák létszámát szeptemberben 23 ezerrel, 68 ezerre csökkentik Afganisztánban.
Panetta sürgette Pakisztánt, hogy tegyen lépéseket a Hakkáni-hálózat ellen, amely az afgán-pakisztáni határ közelében végrehajtott támadásaival súlyos károkat és veszteségeket okoz az Afganisztánban harcoló külföldi csapatoknak, a többi között az amerikaiaknak is. A Pentagon szerint a tálibokkal szövetséges Hakkáni-hálózat bázisai Pakisztán Afganisztánnal határos törzsi területein találhatók.
"Nehéz békét teremteni Afganisztánban, amíg terroristák biztonságos menedékre lelnek Pakisztánban" - mondta az amerikai védelmi miniszter.
Pakisztán tagadja, hogy terroristákat bújtatna. Iszlámábád állítása szerint azért nem indít általános támadást az észak-vazirisztáni fegyveresek ellen, mert akkor törzsi háború robbanna ki, amelyet nem tudnának megfékezni.
Washington és Iszlámábád viszonya azóta feszült, hogy az amerikaiak tavaly májusban megölték Oszama bin Ladent a pakisztáni Abottábádban, és az akciót a pakisztániak értesítése nélkül, teljes titokban hajtották végre. Emellett az Egyesült Államok az elmúlt hónapokban több pilóta nélküli repülővel, úgynevezett drónnal végrehajtott támadást intézett fegyveresek ellen Pakisztánban. Ezért Pakisztán a drónok bevetésének leállítását követeli Washingtontól. Iszlámábád szerint a támadások sértik Pakisztán szuverenitását, sok polgári áldozattal járnak, és szítják az Amerika-ellenességet az érintett területeken. Az Egyesült Államok viszont kitart a drónok alkalmazása mellett. A Pentagon szerint a pilóta nélküli gépek bevetése hatékony módja a fegyveres felkelők elleni harcnak a térségben.