A ciprusi olaj miatt feszültek egymásnak újra a törökök és a görögök
Kutatófúrásokba kezdett a nemzetközileg nem elismert Észak-ciprusi Török Köztársaságban egy török állami olajcég csütörtökön, tovább élezve a török és görög közösség között megosztott sziget energiakincseinek kiaknázásával kapcsolatban kialakult szembenállást.
A TPAO olajcég által végzett fúrások megkezdése alkalmából Taner Yildiz török energiaügyi miniszter is a szigetre utazott, ahol Dervis Eroglu helyi török vezető társaságában Ankara politikai támogatásáról biztosította a szakadár államalakulatot.
A lépésre azután került sor, hogy Törökország a közelmúltban felszólította az általa el nem ismert Ciprusi Köztársaság (görög) kormányát, hogy azonnali hatállyal szüntesse be egy amerikai székhelyű céggel együtt folytatott gázfeltárási munkálatait a sziget partvidékén.
A sziget északi részét 1974 óta megszállva tartja Törökország hadserege, az Észak-ciprusi Török Köztársaságot egy ország sem ismeri el Törökországon kívül, az államalakulatot gazdasági embargó is sújtja. A nemzetközi közösség a sziget kétharmadát ellenőrző, EU-tag Ciprusi Köztársaságot tartja legitimnek.
Az olaj- és földgázlelőhelyeket érintő feszültségek tavaly éleződtek ki, miután Ankara egy hadihajók által kísért kutatóhajót küldött a sziget déli partjaihoz az ottani energiahordozó-készletek felmérésére. Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök akkor közölte, hogy országa "ennél is súlyosabb megtorlással" fog reagálni a sziget energiahordozó-lelőhelyeinek további egyoldalú feltárása esetén.
A török álláspont szerint az ásványkincsek kiaknázására csak azután kerülhet sor, hogy a sziget görög és török közösségei békemegállapodást kötnek. A ciprusi békefolyamat azonban lassan halad. A két fél között közvetítő Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár vasárnap elismerte, hogy nem történt elegendő előrehaladás a tárgyalásokon.
A Ciprusi Köztársaság kormánya szerint neki szuverén joga olaj után kutatni, egyben elítélte Törökország "ágyúnaszád diplomáciáját". Az amerikai Noble Energy cég tavaly decemberben arról számolt, be hogy körülbelül 140-230 milliárd köbméternyi földgázt talált Ciprus kizárólagos gazdasági övezetén belül, a helyi görög vezetés pedig idén újabb kísérleti fúrásokra adott engedélyt.
A ciprusi kormány a szomszédos Libanonnal, Egyiptommal és Izraellel is megállapodott tengeri gazdasági övezeteinek határairól, Törökország azonban nem ismeri el ezek érvényességét.