2010. augusztus. 29. 10:31 MTI Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 29. 10:29 Világ

Ki jön Mugabe után?

A zimbabwei elnök súlyos beteg, még ha ezt propagandaminisztere kitartó rádiókampánnyal igyekszik is leplezni, ám a háttérben már folyik az önjelölt utódok helyezkedése a hatalom megragadása érdekében - írta hétvégi számában a Die Welt.

Az egykor Afrika éléskamrájának számító Zimbabwét 1980 óta vaskézzel kormányzó Robert Mugabe az Afrikai Unió július végén rendezett csúcsértekezletén alig volt képes segítség nélkül mozogni. Egy ízben még el is esett - hazájában azóta nem szűnik a találgatás a 86 éves politikus egészségi állapotáról. Ezt ellensúlyozandó, az állami rádióállomásokból félóránként felharsan a Mbare Chimurenga kórus kiáltása: Kié a hatalom Zimbabwéban? Mugabe elnöké! Ki a második a rangsorban? Mujuru alelnök!

A kórus szajkózó üvöltését Webster Shamu tájékoztatásügyi miniszter rendelte el, mintegy ellensúlyozandó az AU-csúcson látott képeket. Ám augusztus közepén a Zimdaily hírportál nyilvánosságra hozott egy jelentést, amely szerint Mugabe rákbetegségben szenved. Urológusa, Awang Kechick még júniusban közölte vele a kórismét: a betegség olyan előrehaladott stádiumban van, hogy gyógyszerekkel nem tartóztatható fel.

A hírportál jelentését - korábbi esetekkel ellentétben - most nem követte azonnali cáfolat. Tavaly ősszel a hararei kormány még éles hangon utasította vissza a dél-afrikai Times hasonló tartalmú hírét. Az elnök nem beteg, az ezzel ellentétes állítások "gyengeelméjű kitalációk, amelyek az ördög boszorkánykonyhájából valók" - hangzott a hivatalos közlemény. Vitathatatlan tény, hogy Mugabe évek óta rendszeresen utazik orvosi kezelésre ázsiai szövetségeseihez. A despota egészségi állapota első számú politikai témává vált Zimbabwéban. Rezsimjének alapja a rettegés - márpedig egy törékeny, megrendült egészségű államfő képe valóságos méregként hatna a rendszer kohéziójára.

Az uralkodó párt, a ZANU-PF tavaly decemberi kongresszusán rutinszerűen ismét pártvezérré választották Mugabét, aki nem hagyott kétséget afelől, hogy ismét indulni akar a következő elnökválasztáson. Csakhogy a kisebbik kormánypárttal, a korábban ellenzéki MDC-vel támadt vita miatt erre alighanem csak 2012-ben fog sor kerülni. Mugabe akkor már 88 éves lenne. Emlékezetes, hogy már a 2008. évi parlamenti választások után is csak durva manipulációknak köszönhetően tudott hatalmon maradni.

Emmerson Mnangagwa védelmi és Sydney Sekeramay állambiztonsági miniszter már huzamosabb ideje készül arra, hogy átvegye a marsallbotot Mugabétól. Kompromisszumos jelöltként emlegetik Simba Makonit, aki a két keményvonalas miniszterhez képest mérsékeltnek számít. A 2008. évi elnökválasztáson független jelöltként induló Makoni a harmadik helyen végzett Mugabe és Morgan Tsvangirai MDC-vezér mögött. Újabban azt rebesgetik, hogy visszatér a ZANU-PF-be, ahonnan két évvel ezelőtt kizárták. Ambícióit egy pillanatig sem leplezi: "Hogy Zimbabwe új elnöke leszek-e, az attól függ, megkapom-e az ehhez szükséges támogatást a néptől" - fogalmazott nemrég.

Addig is, amíg eldől utódának kiléte, Mugabe a szokásos retorikával hívja fel magára a figyelmet. Augusztus elején a nővére temetését arra használta ki, hogy újból gyűlölettől fröcsögő kirohanást intézzen bírálói ellen. A Nyugat "takarodjon a pokolba" - mondta feleségére, Grace-re támaszkodva -, nem ők fogják eldönteni, ki vezesse Zimbabwét. A nyugati államok diplomatái - köztük az amerikai és a német nagykövet - erre elhagyták a temetőt.

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.