Irán megkezdte a tárgyalásokat az urániumdúsításról
A feszültségek dacára jó kezdettel startoltak a tárgyalások Irán, valamint Oroszország, Franciaország és az Egyesült Államok között az urániumdúsításról.
A négy ország küldöttsége a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) égisze alatt hétfőn délután Bécsben kezdte meg a tárgyalásokat, amelynek eredményeként megállapodásra kellene jutniuk Irán gyengén dúsított uránkészletének külföldön történő dúsításáról. A több mint két és fél órás első forduló után Mohamed el-Baradei, a NAÜ főigazgatója közölte, hogy "a kezdet jó volt", "konstruktív tárgyalások" folytak, több technikai kérdést megvitattak, s kedden 10 órakor ismét összeülnek a felek. Ali Asgar Szoltaníje, Irán NAÜ-nagykövete mindössze annyit mondott, hogy egyetért a főigazgató megállapításaival.
Az október 1-jén Genfben tartott értekezleten Irán azt ígérte a vele tárgyaló hat nagyhatalomnak - a Biztonsági Tanács öt állandó tagjának és Németországnak -, hogy megnyitja új urándúsító létesítményét nemzetközi ellenőrök előtt, illetve fontolóra veszi urán külföldön történő dúsításának lehetőségét. Ez utóbbi elképzelésről egyeztettek hétfőn Bécsben.
Még a tárgyalások kezdete előtt az iráni állami televízióban elhangzott hírek szerint Teherán nem akar közvetlenül kapcsolatba kerülni Franciaországgal, mert a franciák a múltban elmulasztottak leszállítani bizonyos "nukleáris anyagokat". Egy névtelenül nyilatkozó nyugati diplomata azonban elmondta, hogy a tárgyalóteremben nyoma sem volt ennek a fenyegetésnek, a Szoltaníje vezette iráni delegáció minden jelenlévő küldöttséggel beszélt.
Nyugati diplomaták kiszivárogtatása szerint Irán jelezte, hogy a mintegy 1500 kilogramm tömegű, 5 százalékos dúsítottságú uránkészletének háromnegyed részét Oroszországban dúsíttatná 19,5 százalékosra. Ebből az anyagból azután Franciaországban készítenének atomreaktorok működtetéséhez szükséges fűtőanyagrudakat. További dúsításra alkalmatlanná válna az így előállított urán, amelyet a NAÜ teljes körű ellenőrzése alatt álló teheráni kísérleti atomreaktorban használnának fel orvosi célokat szolgáló izotópok előállítására.
Hétfőn reggel Ali Sirzadian, az iráni atomenergia-ügyi hivatal szóvivője még arra figyelmeztetett, hogy a bécsi tárgyalások kudarcának esetén Irán maga dúsítja tovább uránját. "Irán folytatja az 5 százalékos fokig történő urándúsítást, de ha a tárgyalások nem hozzák meg az általa kívánt eredményt, akkor elkezdjük magunk 20 százalékosra dúsítani az ércet, még akkor is, ha kapunk lehetőséget arra, hogy külföldön végeztessük el az ilyen fokra dúsítást - tette hozzá.