Hillary Clinton kiemelt szerepet tulajdonít Indonéziának
Indonéziának kiemelt szerepe lehet Hillary Clinton külügyminiszter szerint az új amerikai adminisztráció által szorgalmazott "kiegyensúlyozott" diplomácia előmozdításában.
Az amerikai külügyminiszter a legnépesebb muszlim ország demokratikus berendezését méltatta indonéz kollégájával, Hassan Wirajudával szerdán Jakartában tartott közös sajtótájékoztatóján. Indonézia "stabil intézményekkel", "élénk civil társadalommal" rendelkezik, és "sikerrel" vette fel a harcot a terrorizmussal és a szélsőségességgel szemben. Mindkét politikus hangsúlyozta, hogy az iszlám, a demokrácia és a modernitás nemcsak létezhet, hanem "virágozhat" is együtt.
Az amerikai külügyminiszter a két ország között "széles körű partnerség" kialakítását javasolta, amely kiterjedne a gazdaság, a biztonság és a klímavédelem területére. Clinton kijelentette az újságírók előtt: "nem véletlen", hogy Indonéziára esett a választás első külföldi útjának tervezésekor. A jakartai látogatástól az új amerikai kormány az Egyesült Államok és a muszlim világ viszonyának javulását reméli.
A 230 milliós lélekszámú Indonézia népességének közel 90 százaléka muszlim hitű. A demokratikus folyamat 1998-ban kezdődött, az országot több mint három évtizeden keresztül vaskézzel irányító Suharto elnök bukása után.
Indonéziához személyes élmények fűzik Barack Obama új amerikai elnököt, aki gyerekkorában négy évet töltött a délkelet-ázsiai országban. "Obama elnöknek nagyon erős - természetesen választójog nélküli - bázisa van Indonéziában" - mondta Wirajuda arra az újságírói felvetésre reagálva, hogy az amerikai elnök esetleg személyesen ellátogathatna a délkelet-ázsiai országba.
Hasyim Muzadi, Indonézia legnagyobb muszlim szervezetének, a Nahdlatul Ulamának az elnöke örömmel vette Hillary Clinton látogatását, és azt mondta: a vizit azt jelzi, hogy "az Egyesült Államok megváltozott". A második legnagyobb indonéz iszlám szervezet, a Muhammadiyah elnöke ugyanakkor visszautasította a meghívást egy szerda esti vacsorára, amelyen Clinton is részt vesz. "Washingtonnak véget kell vetni annak a gyakorlatnak, hogy ellenséget és fenyegetést lát a muszlim világban" - hangoztatta Din Syamsuddin.