2007. január. 04. 13:22 Utolsó frissítés: 2007. január. 04. 13:28 Világ

Olasz támadás a halálbüntetés ellen

Olaszország kampányt indít az ENSZ-nél a halálbüntetés globális betiltásáért - jelentette be Romano Prodi olasz miniszterelnök.

A közép-bal koalíció vezetője szerint semmilyen bűntény sem igazolja azt, hogy elveszik egy ember életét. Olaszországban baloldali és jobboldali politikusok egyaránt ellenérzésüket fejezték ki a volt iraki diktátor Szaddam Husszein kivégzésével szemben.


Az olasz politikai fellépésnek külön súlyt ad, hogy Olaszország ezen a héten foglalta el a Biztonsági Tanács 10 nem állandó helyének egyikét. Az ENSZ-hez akkreditált olasz nagykövet már felkérte a Közgyűlést, hogy vizsgálja meg újra a halálbüntetés általános tiltására vonatkozó dokumentumot.

Olaszország először 1994-ben juttatott el be javaslatot az ENSZ-hez a halálbüntetés tiltásával kapcsolatban, majd ezt 1995-ben megismételte. Tavaly júliusban az olasz parlament elfogadott egy összpárti kezdeményezést, amely felszólította a kormányt, hogy nyújtson be egy újabb indítványt, ez azonban - több EU-s tagország kérésére - végül nem történt meg.

A volt miniszterelnök, Silivio Berlusconi is azon olasz politikusok közé tartozik, akik felháborodásukat fejezték ki Szaddam Husszein felakasztásával kapcsolatban, s politikai és történelmi hibának nevezte azt. Az olasz sajtó egyöntetűen elítélte a halálbüntetés végrehajtását, nemkülönben a kivégzésről mobiltelefonnal készített filmfelvétel kiszivárogtatását.

A félhivatalos vatikáni napilap, a L’Osservatore Romano szerint Szaddam Husszein végső pillanatait közönséges előadássá változtatták, és ez alapjaiban sértette emberi jogait.

Az iraki kormány az Olaszországból érkező bírálatokra történelmi példával reagált: véleményük szerint nincs joga bírálni a volt iraki diktátor kivégzését annak az Olaszországnak, ahol a fasiszta diktátort, Benito Mussolinit megölték a partizánok, majd holttestét egy milánói téren a lábánál fogva felakasztva állították közszemlére.

Mussolini unokája, Alessandra Mussolini jobboldali képviselő egyébként csatlakozott az olaszországi bírálókhoz, mint nyilatkozott: szégyenteljesnek és undorítónak tartja Szaddam Husszein kivégzését.

euractiv.hu

Hirdetés
Itthon Iványi Blanka 2024. november. 29. 10:27

A magyarokat még mindig az alacsony fizetések aggasztják, nem az LMBTQ – elkészült Magyarország 2024-es problématérképe

A kormánypárti szavazókat a megélhetési gondok, a Tisza Párt táborát a korrupció aggasztja a legjobban az ország gondjai közül. Az akkumulátor gyárakat már égetőbb problémának látják a magyarok, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket. A Policy Solutions felméréséből kiderül, mi aggasztotta leginkább a magyarokat 2024 őszén.