A túlélők szerint "világvége" volt Indonéziában
Az indonéziai Jáva szigetén szombaton bekövetkezett földrengés halálos áldozatainak a száma a legfrissebb közlések szerint több mint négyezer, utórengésektől tartva pedig tízezrek töltötték az éjszakát a szabad ég alatt.
A helyi idő szerint szombaton reggel, röviddel 6 óra előtt bekövetkezett – a Richter-skála szerint 6,2-es erősségű - földrengés epicentruma a turisták által igen kedvelt egykori királyi várostól, Yogyakartától mintegy 30 kilométerre délre, a tengerfenék alatt volt.
Legkevesebb 4285 halottja van az indonéziai földrengésnek a szociális ügyek miniszterének vasárnapi bejelentése szerint. Közlése szerint legalább négyezer épület dőlt romba, s a becslések szerint húszezer a sebesültek száma. Az indonéz kormány a nemzetközi közösséghez fordult segítségért vasárnap a természeti csapás miatt.
A legtöbben - a halálos áldozatok kétharmada – a Yogyakartától 15 kilométerre délre fekvő Bantulban vesztették életüket, a településen az épületek négyötöde romba dőlt. A katasztrófa sújtotta térségben mintegy 200 ezer ember maradt hajlék nélkül. Egyes túlélők "világvégeként" írták le a földmozgás okozta pusztítást.
Ez volt a délkelet-ázsiai országot sújtó legpusztítóbb természeti csapás a 2004 decemberi, földrengés keltette tengeri szökőár óta, amelynek következtében Indonéziában mintegy 170 ezer ember halt meg vagy tűnt el.
A szombati földmozgás cunamit ugyan nem keltett, utórengésektől tartva azonban az érintett térségben tízezrek töltötték az éjszakát a szabad ég alatt, óvakodva attól, hogy visszamenjenek az épen maradt épületekbe.
Nagy biztonsággal kijelenthető, hogy nincs magyar áldozata a katasztrófának - mondta Busztin György, Magyarország jakartai nagykövete. A nagykövetségnek közvetve sikerült kapcsolatba lépnie egy Yogyakartában élő magyar állampolgárral, akiről korábban elterjedt, hogy baja eshetett a földrengésben. A férfi és családja jól van. Más, Yogyakartában élő magyarról nem tudni - mondta a magyar nagykövet. A magyar diplomáciai képviseletnek nincs tudomása sem egyénileg, sem csoportosan érkezett magyar turistákról. Gémes Ferenc konzul megjegyezte, hogy a madárinfluenza-veszélyre tekintettel mostanában nem járnak magyarok a szigetországba. Yogyakartát és környékét különösen kerülik a közeli Merapi tűzhányó mozgolódása miatt. Bizonyosat azonban mindaddig nem lehet mondani, amíg az indonéz hatóságok közzé nem teszik a külföldiekre vonatkozó adatokat, ami valószínűleg csak hétfőn fog megtörténni.
A jakartai kormány nemzetközi segítséget kért vasárnap a természeti katasztrófa következményeinek felszámolásához. A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet közölte, hogy Srí Lanka-i központja kész azonnali gyorssegéllyel támogatni az indonéziai földrengés károsultjait. A segélyszervezet Srí Lanka-i stábja orvosi segítségnyújtás mellett ivóvíz, élelmiszer, higiéniai szerek, ruha és pokróc eljuttatásával támogatná a túlélőket, akiknek mindenük odaveszett a természeti katasztrófában. A magyar Baptista Szeretetszolgálatnak - egy korábbi földrengés kapcsán - az indonéziai Nias szigetén dolgozik három magasan képzett sebésze. A yogyakartai helyzetet felmérve a szolgálat úgy döntött, hogy átirányítja őket a földrengés körzetébe. Budapestről is indult két orvoscsoport, mindkettő a Baptista Szeretetszolgálat koordinálásával. Vasárnap előbb a Bali szigetén lévő Denpasarra érkeznek, ahonnan hétfőn utaznak tovább a Yogyakarta közelében lévő Solóba (Surakartába). Hétfőn közúton mennek tovább Solóból (Surakartából) Yogyakartába, hogy megkezdjék tevékenységüket. (Azért van szükség kerülőre, mert a yogyakartai légikikötő használhatatlan.)
A nemzetközi közösség Tokiótól Brüsszelen át Washingtonig segítséget ajánlott fel, és belefogott a segélyezés megszervezésébe. A vöröskereszt Zürichben közzétett felhívásában 12 millió svájci frank értékű rendkívüli pénzadományt kért a túlélők megsegítésére. Az Európai Bizottság 3 millió euró értékű azonnali segély folyósítását jelentette be, az Egyesült Államok félmillió dollárt utalt át. Több európai és más földrészen fekvő ország külön-külön szintén segítséget ajánlott, pénzadományok, humanitárius szállítmányok és orvosi segítségnyújtás formájában. Kína kétmillió dolláros, Ausztrália pedig 3 millió ausztrál dollár értékű segélyt küld. Japán segélyszállítmányokkal és mintegy 750 ezer euróval járul hozzá a károk enyhítéséhez. Az Indonéziával szomszédos dúsgazdag városállam Szingapúr 35 fős orvoscsoportot és egy 43 fős mentőalakulatot küld, továbbá 50 ezer dollár értékű segélyszállítmány továbbítására tett ígéretet. A pápa vasárnap krakkói miséjén ugyancsak az indonéz károsultak megsegítésére szólított fel.
Súlyos károk keletkeztek a földrengés miatt a világhírű Prambanan templomegyüttesben, Indonézia legnagyobb hindu templomkomplexumában. A IX. századi templomcsoport, amelyet Brahmának, Sivának és Visnunak szenteltek, egyelőre zárva lesz, amíg fel nem mérik a károkat. Ugyanakkor megkímélte a földrengés a buddhista vallás legnagyobb, egyik legjelentősebb, több mint ezeréves nevezetességét, a Yogyakartától negyven kilométernyire északnyugatra lévő Borobudur templomot.
Két jelentős földrengés érte a hét végén a dél-csendes-óceáni térségben lévő Pápua Új-Guineát és a Tonga-szigeteket is. Áldozatokról és anyagi károkról nem érkeztek jelentések. Az első, a Richter-skála szerinti 6,2-es erősségű rengés Pápua Új-Guinea partjaitól északkeletre, a Bismarck-szigetekhez tartozó Új-Britannia szigetétől 189 kilométerre volt. A második földmozgás négyezer kilométerrel odébb, a Tonga-szigeteknél történt, erőssége a Richter-skálán elérte a 6,7-et.