Szent-Iványi István: rosszkor jött Magyar Bálint javaslata
Mozgósító erejük miatt döntött úgy az SZDSZ, hogy plakátjain a szélsőséges eszmék veszélyeire hívja fel a figyelmet. Az MDF-fel nem egyesülnének, már csak azért sem, mert nem lehet tudni, Dávid Ibolyáék mit akarnak – fejtette ki a hvg.hu-nak Szent-Iványi István, az SZDSZ európai parlamenti listavezetője.
hvg.hu: Nem kellett volna valami más kampánytémát találni, mint azt, hogy mennyire veszélyes a Jobbik? Sokan attól óvnak, hogy ez az SZDSZ-nek nem hoz szavazatokat, viszont a Jobbiknak igen.
Szent-Iványi István: Én ettől nem tartok. Egyébként téved, mi nem kimondottan a Jobbik, hanem általában a szélsőségesek, az indulatok elharapódzása ellen kampányolunk. Ezzel szembeállítjuk az európai értékrendet, az emberi jogok tiszteletben tartását, a toleranciát, a humanizmust. Vasárnap a választók üzenni fognak: remélhetőleg nem a szélsőségesek minden eddiginél nagyobb támogatásáról fog szólni ez az üzenet.
hvg.hu: Márpedig ez benne van a pakliban: a felmérések szerint a Jobbik akár két mandátumot is szerezhet. Az Európai Parlamentben egyébként ott vannak szélsőségesek, kommunisták éppúgy, mint ultra-euroszkeptikusok, ez utóbbiakhoz csatlakozna valószínűleg Morvai Krisztina – ha bejut. De milyen üzenetük van még a liberális pártnak?
Sz.-I. I.: Természetesen van politikai üzenetünk is, de úgy gondoltuk, az előbbiekben említett kampánytéma inkább mozgósító erejű. Márpedig nekünk most arra van szükségünk, hogy a velünk szimpatizáló szavazók is elmenjenek a szavazófülkékbe, és adják le voksukat. A 13+1 pontban összefoglalt programunkban többek között szorgalmazzuk az euró mielőbbi bevezetését, Európa közös energiapolitikáját, az EU-n belüli munkavállalást korlátozó intézkedések eltörlését, a szolgáltatások szabad áramlását, a 2014-2020 között folyósítandó, Magyarországnak szánt EU-s pénzek minél hatékonyabb felhasználását. Kiállunk amellett, hogy minden egyetemistának, főiskolásnak lehetősége legyen legalább fél évet egy másik ország egyetemén tanulnia. Szükség lenne következetes kisebbségi politikára is, ezen belül koherens roma stratégiára, amelybe az EU finanszírozásával lehetne életet lehelni.
hvg.hu: Mindez akár az MDF programjában is szerepelhetne. Mit szól Magyar Bálint javaslatához, hogy a két párt fogjon össze?
Sz.-I. I.: Nagyon rosszkor jött ez a javaslat, nem tudom, Bálint miért nem tudott vele várni a választás lezárásáig. Ráadásul nem is tudok vele azonosulni. Az MDF megszűnt önálló értékeket felmutató pártnak lenni. Kik ők tulajdonképpen? Bokros reformradikalizmusát teszik ki a pultra? Vagy Habsburg György aulikus elképzeléseit? Netán Dávid Ibolya kalapgyűjteményét? Akárhogy is nézzük, az MDF identitásválságban van. Velük kellene egyesülni? Magyar Bálint szerint így jó esélyekkel tudnánk részt venni a jövő évi parlamenti választásokon. Sajnos azonban a politikában 5+5 nem 10, hanem gyakran csak 2. Nehéz meghatározni, mit is akarnak. Bokros a tizenharmadik havi nyugdíj elvételének egyik legádázabb harcosa volt. A parlamentben MDF az elvétel ellen szavazott. A vagyonadót Bokros kíméletlenül beszedné; kíváncsian várom, a pártja vajon jóváhagyja-e a törvényjavaslatot, amikor a parlamentben fognak szavazni róla.
hvg.hu: Mit tekintene az SZDSZ szempontjából jó eredménynek?
Sz.-I. I.: Ha meg tudnánk ismételni a 2004-es választás kimenetelét, amikor is két mandátumhoz jutottunk, azt már nagyon jó eredménynek tartanám. Egy mandátum a minimum, amit el kellene érnünk.
hvg.hu: És ha egy se jön be?
Sz.-I. I.: Az bukás.