Vállalat + Vezető hvg.hu 2015. március. 10. 15:12

Ezermilliárd forintot kérne az élelmiszeripar, de csak 300-at kaphat

Nem kaphatnak uniós támogatási forrásokat 2015–2020 között azok a meghatározó élelmiszer-ipari cégek, amelyek nem minősülnek kis- és középvállalkozásnak. A kormány 300 milliárd forintot irányozna elő az élelmiszeripar fejlesztésére, miközben 1000 milliárd forintnyi igény jelentkezik a piaci szereplők részéről. Felmerült, hogy a kormány nemzeti forrásokból plusztámogatásokat különít el a nagyvállalatok számára, ám erről egyelőre semmilyen konkrétum nem ismert.

Összesen 1000 milliárd forintnyi fejlesztési forrásra lenne szüksége a hazai élelmiszeriparnak a 2015–2020-ig tartó időszakban – szögezte le Éder Tamás, az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének elnöke a Portfolio és az agrárszektor.hu által közösen szervezett konferencián. Ebből a húsipar 150-200 milliárd, a baromfi- és a tejipar 60-60 milliárd forinttal részesedne, a fennmaradó részt pedig a többi iparág szívná fel. Ugyanakkor a kormány csak 300 milliárd forintos programmal számol, amelyből 200 milliárdot a még uniós egyeztetés alatt álló vidékfejlesztési program tartalmazna, 100 milliárd pedig a nemzetgazdasági tárcához tartozó gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programból (GINOP) állna rendelkezésre. Egyelőre azonban egyik összegről sincs konkrét kormányzati döntés.

AFP / ANP / Bas Czerwinski

A GINOP mellett a Miniszterelnökség a vidékfejlesztési keretből már elkülönítette az élelmiszeriparra szánt 200 milliárdos keretét – jelentette ki Mezei Dávid, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára. Míg a Vidékfejlesztési Programból a mikro- és kisméretű élelmiszer-ipari cégek, a GINOP-ból a közepes nagyságúak kaphatnak uniós forrásokat, az ennél nagyobb cégek csak akkor juthatnak támogatáshoz, ha mezőgazdasági tevékenységet is folytatnak. Így azok az élelmiszer-ipari cégek, amelyek tisztán feldolgozással foglalkoznak, mindkét programból kiszorulnak. Ezt azt jelenti, hogy az ágazat teljesítményének felét adó nagyvállalati kategória nem kaphat támogatást. 

Zsigó Róbert, a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára a közelmúltban ugyanakkor bejelentette, hogy a kormány nemzeti forrásokból külön támogatási programot dolgozna ki a nagyvállalati kör számára. A konferencia szakértői szerint azonban a kabinet terveinek részletei egyelőre egyáltalán nem ismertek.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!