Regionális szinten is megvizsgálták, hogyan melegedhet a Föld a következő évtizedekben, és kiderült: 2060-ra néhol már a 3 Celsius-fokos melegedés sem kizárt.
Összevetették 10, a világ éghajlatát vizsgáló modell adatait, és úgy tűnik, a korábbi várakozásoknál sokkal gyorsabban emelkedik a Föld hőmérséklete. Az aggasztó eredményeket az Environmental Research Letters tudományos folyóiratban tették közzé.
A publikációból kiderül: az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) által vizsgált legtöbb szárazföldi régió rövidesen meghaladja az iparosodás előtti hőmérséklethez viszonyított, 1,5 Celsius-fokos küszöbértéket.
A kutatók konvolúciós neurális hálózatoknak nevezett rendszerrel dolgoztak – ezek különlegességét az adja, hogy az emberi agy által inspirált módon dolgozzák fel, valamint értelmezik az információkat. Ezek abban is különböznek a mesterséges neurális hálóktól, hogy megőrzik a térbeli és időbeli összefüggéseket, nem mellesleg kiemelkedően jók a képfelismerésen alapuló problémák megoldásában is – jegyzi meg az eredményeket összegző Gizmodo.
A tudósok egy-egy konvolúciós neurális hálózatot tanított be az IPCC által meghatározott mind a 43 régióra. Ez azért fontos, mert így a modellek arra lettek kiképezve, hogy a jövőbeli hőmérséklet-változásokat ne globális, hanem regionális szinten jelezzék előre. Így lokalizált, és helyhez kötöttebb információkat kaphattak az éghajlatban bekövetkező változásokról. Ez segítheti a társadalomra és az ökoszisztémára vonatkozó hatások előrejelzését.
Az adatok alapján úgy találták, 2040-re 34 régió valószínűleg átlépi a 1,5 Celsius-fokos, első küszöbértéket; ezek közül 31 régió 2040-re már a 2 Celsius-fokot is átlépi. Végül, 2060-ra 26 régióban már a 3 Celsius-fokos hőmérsékleti küszöbértéket is meghaladhatja a melegedés mértéke.
Elizabeth Barnes klímatudós, Colorado Állami Egyetem éghajlatkutatója, a tanulmány vezető szerzője elmondta: a kutatásuk annak a fontosságát hangsúlyozza, mennyire fontos az olyan MI-technikák használata az éghajlati modellezésben, mint mondjuk a transzfer tanulás. Ezekkel ugyanis olyan előrejelzések készíthetők, melyeket világszerte használhatnak a politikai döntéshozók, a tudósok és a közösségek is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.