Tech hvg.hu 2024. május. 05. 16:03

Kelleni fog egy halálfal a Holdra

Olasz kutatók szerint egy egyszerű megoldással meg lehetne akadályozni, hogy a Holdon dolgozó űrhajósoknak leépüljön az izomzata. A találmány neve kissé erős: halálfal.

Az emberiség Holdon való állandó jelenlétéhez számos problémát kell megoldaniuk a tudósoknak: hogyan kapnak utánpótlást az ott landoló űrhajósok, miként lehet őket kimenekíteni, ha beüt a baj a holdbázison, vagy épp, hogy miként tudják megőrizni a fittségüket. Az asztronauták számára ugyanis nemcsak az űrbéli mikrogravitáció jelent problémát, hanem a holdi is. Az égitesten a Föld gravitácójának nagyjából 16,5 százaléka a jellemző. Egy ilyen környezetben való élet hosszabb távon az izomtömeg elvesztését okozza, és gyengülést.

A Milánói Egyetem tudósai a problémára találtak egy rendkívül egyszerű megoldást: az űrhajósoknak el kell menniük futni. A Holdon azonban nem lehet csak úgy elindulni kocogni. A szakemberek ezért azt javasolják, hogy meg kell építeni az égitesten a halálfalat.

Ezzel a kamerával rögzít majd mindent az ember, aki legközelebb a Holdra lép

Ellenáll a zord holdi körülményeknek, és rossz fényviszonyok között is jó minőségű képeket lehet készíteni a Nikon által fejlesztett kamerával, amely az Artemis-misszió holdra szállásánál tesz majd jó szolgálatot.

Bár a kissé riasztó Wall of Death elnevezéssel kevesen találkoztak, de valószínűleg jóval többen tudják, hogy miről van szó. A cirkuszokban például egy fémgömb formájában használják azok a motorosok, akik mutatványként körbe-körbe motoroznak benne.

A kutatók egy 36 méter magas építmény és egy daru segítségével kimutatták, hogy az ember képes lenne arra a Holdon, hogy körbe-körbe fusson egy ilyen szerkezetben. A gravitáció miatt nemcsak fent maradna a falon az illető, de a futás elegendő oldalirányú energiát is generálna ahhoz, hogy a csont- és izomsorvadás elkerülhető legyen – írja a The Guardian.

Astronauts train on a circus Wall of Death

Uploaded by Guardian News on 2024-04-30.

Alberto Minetti, az egyetem tudósa szerint furcsa, hogy korábban még senki sem gondolt erre a megoldásra. Szerinte könnyebb lenne egy ilyet megépíteni a Holdon, mint egy forgó holdbázist, ami mesterséges gravitációt generálna.

Az Apollo-program 1972-es lezárása óta, senki nem járt a Holdon, a NASA azonban azt tervezi, hogy 2025-ben már űrhajósok kerülik meg az égitestet, 2026-ban pedig landolni lehet majd a felszínén. Mindez olyan megoldandó feladat elé állítja a szakembereket, mint az áram, az élelem és a víz folyamatos pótlása, az egyik legfontosabb tényező azonban, hogy az űrhajósok ne veszítsenek az izomtömegükből.

Felmerült egy nagy kérdés a holdra szállással kapcsolatban, és most nagyon gyorsan meg kellene válaszolni

Az Apollo-küldetések során sosem használtak olyan nagy és erős hajtóműveket a landoláshoz, mint amik az Artemis-program során mennek majd a Holdhoz. Ez több kérdést is felvet.

Minetti szerint a Földön nem lenne lehetséges olyan gyorsan futni, hogy a Halálfalról ne essen le valaki, a Holdon azonban a 13 km/h-s sebesség már elég lehet. Az ötlet tesztelésére két kutató futott körbe egy 10 méter átmérőjű halálfalat egy daru segítségével, és sikerült teljesíteniük a feladatot. Az erről szóló tanulmány a Royal Society Open Science című tudományos lapban jelent meg.

Maria Stokes, a Southamptoni Egyetem tudósa is úgy látja, ez egy remek ötlet, ugyanakkor hozzáteszi, hogy másfajta edzésformák is szükségesek ahhoz, hogy az űrhajósok el tudják látni a mindennapi feladataikat.

A jövőben mindenesetre úgy tervezhetik meg a holdbázisokat, hogy egy ilyen futáshoz használt eszköz is legyen benne.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.