A Nemzetközi Rádiócsillagászati Kutatóközpont tudósai csupán három óra leforgása alatt találták többtucatnyi galaxist, melyeket eredetileg nem is kerestek.
Régóta próbálják már megbecsülni az univerzum galaxisainak számát. A Hubble és más teleszkópok mélyűrre fókuszáló felvételei alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a látható világegyetemben nagyjából 100 milliárd galaxis van. Aztán egy 2016-os tanulmány már 2 billiós nagyságrendről szólt, hozzátéve a galaxisok többsége nem látható, mert túl távol vannak, és nagyon halvány a fényük.
Ha a még nem azonosított, hiányzó mennyiséget nem is sikerült feltárni, Marcin Glowacki, a Nemzetközi Rádiócsillagászati Kutatóközpont tudósa társaival együtt a dél-afrikai MeerKAT rádióteleszkóp segítségével 49 új galaxist fedezett fel alig három óra leforgása alatt.
A kutatók eredetileg hidrogéngázt kerestek egy adott galaxisban, így az új galaxisok felfedezése számukra is meglepő eredmény volt. Ed Elson, a Western Cape Egyetem tudósa, a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című tudományos szaklapban publikált tanulmány társszerzője szerint a felfedezés rávilágít arra is, milyen rendkívül erős a MeerKAT.
Glowacki szerint a felfedezés olyan értékes, mintha aranyrögöket találtak volna.
Az eredetileg vizsgálni kívánt galaxisban egyébként nem találtak hidrogént, vagyis a csillagképződéshez szükséges gázt, a felfedezett 49 galaxis azonban gázokban rendkívül gazdag. Néhány halmazokba rendeződve látható, de van három olyan is, amiket a gázok kötnek össze.
Ez utóbbi azért is érdekes, mert a fény más hullámhosszán vizsgálva arra jutottak, hogy a központi galaxisban igen aktív csillagkeletkezés folyik. Ez azt jelenti, hogy a másik kettőtől gyakorlatilag elszívja a gázt a központi objektum, így azok előbb-utóbb inaktívvá válnak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.