Indiai kutatók egy algoritmus segítségével változtatják meg a napelemek ellenállását, így téve lehetővé, hogy folyamatosan maximális teljesítménnyel működhessenek.
Az indiai Orisza Technológiai- és Kutatóegyetem mérnökei mesterséges intelligenciával (MI) működő modellt fejlesztettek ki egy olyan egyenáramú villanymotorhoz, amely napelemek segítségével töltődik, vagyis nem kell a hálózatra csatlakoztatni emiatt – derül ki az IEEE Spectrum című tudományos lapbból.
A napelemes villanymotorok energiahatékonysága eléri a 80 százalékot, az indiai kutatók azonban az MI segítségével mindezt 88 százalékra tornászták fel. A rendszerhez egy regeneratív fékrendszert is hozzáadtak, ami tovább növelte a hatékonyságot azáltal, hogy a fékezés során nyert energiát az akkumulátorba táplálja vissza.
Azt az energiamennyiséget, amit egy rendszer adott mennyiségű napsugárzás mellett képes előállítani, maximális teljesítménypontnak nevezik. Ez nemcsak a napfény, de a hőmérséklet hatására is változhat, ezért a napelemek mindig kisebb teljesítményt adnak le, mint a maximális teljesítménypont. Ennek befolyásolására egy mód a napelemek ellenállásának csökkentése, ami növeli a megtermelt energia mennyiségét.
Az Interesting Engineering azt írja, Bismit Mohanty és csapata ezért olyan MI-t fejlesztett, ami folyamatosan monitorozza a napelemet érő külső behatásokat, majd ezekhez igazítja annak ellenállását. A végeredmény egy olyan napelem, ami folyamatosan a maximális teljesítményponton dolgozik.
A technológia egyelőre csak a tervezőasztalon létezik, de hamarosan megépítik majd az első olyan rendszert, ami az ő megközelítésüket alkalmazza. Ha sikerül a tesztje, az megnyithatja az utat az olyan elektromos autók felé, amiket már nem kell töltőre tenni.
A kutatók reményei szerint a technológiát házaknál – például ventillátorokhoz –, vagy ipari eszközökhöz is fel lehet majd használni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
(Cikkünk nyitóképe illusztráció.)