A Varda Space Industries nevű kaliforniai cég célja, hogy jobb termékeket állítson elő az űrben, mint ami a Földön lehetséges.
Különleges műholdat sikerült pályára állítania egy kaliforniai startupnak. A Varda Space Industries W-Series 1-ese közelebb viheti az emberiséget az űrbéli gyártás elterjedéséhez – írja az Interesting Engineering.
Az amerikai vállalat olyan anyagok űrbéli tömeggyártásába vágna, amelyek vagy nem állíthatók elő a Földön, vagy egyszerűen csak mikrogravitációs körülmények között gyorsabban és jobb minőségben lehet gyártani őket.
A W-Series 1 műhold a Rocket Lab Photon nevű platformjára épült. Ez egy olyan megoldás, ami már a NASA érdeklődését is felkeltette, és amire le is szerződött két jövőbeni Mars-misszió kapcsán.
W-Series 1 Satellite has DEPLOYED!! pic.twitter.com/di13aAR1Je
— Varda Space Industries (@VardaSpace) June 12, 2023
A Varda alapítója, Will Bruey korábban a SpaceX-nél dolgozott mint repüléstechnikai mérnök. Úgy látja, a jelenleginél jobb teljesítményre képes optikai kábeleket vagy épp az életmentő gyógyszereket is csak az űrben lehet előállítani.
Az elképzelés arra a tudományos kutatási eredményre épül, hogy az űrben a fehérjekristályok tökéletesebb formát tudnak ölteni, mint a Földön. A bolygónkon ugyanis a gravitáció visszafogja ezek növekedését.
A Merck nevű gyógyszercég korábban már állított elő jobb minőségűt egy rákgyógyszeréből.
A Varda elsőként a ritonavir nevű hatóanyag fejlesztésén fog dolgozni, amit a HIV-fertőzöttek mellett a koronavírusban szenvedő betegek kezelésére is használnak az orvosok.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.