Az Európai Űrügynökség Juice nevű űrszondáján nem nyílt ki a RIME nevű műszer. Enélkül is tudna dolgozni, de okosabb a szerkezettel, melynek javítására a mérnököknek néhány hét alatt sikerült megoldást találniuk.
Hosszas várakozás után, április közepén végre elstartolt az Európai Űrügynökség (ESA) eddigi legfontosabb küldetése, a Juice. Az ESA a Jupiter jeges holdjaihoz küld egy szondát, ami az élet után kutat majd az óceánokban, amelyek a felszín alatt húzódhatnak meg.
Bár az űrszonda indítása sikeres volt, nem sokkal később mégis beütött a baj: a szerkezet egyik antennája, a Radar for Icy Moons Exploration (RIME) nem nyílt ki. Hogy orvosolják ezt a problémát, először egy alapvető megoldáshoz próbáltak nyúlni: megrázták a szerkezetet. Ezt egy extra tolóerővel tették meg, az antenna ugyanis egy beragadt kapocs miatt nem tudott kinyílni.
Kiderült, ez sajnos nem segített a gépen, így kihasználták, hogy a szerkezet a belső Naprendszerben van, és hagyták, hogy felmelegedjen. Ekkor egy újabb extra lökés következett, ami után az antenna végre kinyílt. Ennek köszönhetően az egység mind a 10 műszere működőképes állapotban van, így az űrszonda indulhat a Jupiter felé.
A Juice a tervek szerint 2031-ben éri majd el a Jupitert, viszont a munkáját már hamarabb megkezdi. Az útja során elhalad majd a 223 Rosa nevű aszteroida mellett is, amiről igyekszik majd adatokat gyűjteni a szonda.
Az üzemanyag-megtakarítás érdekében hosszú és kanyargós utat fog bejárni: meglátogatja a Vénuszt, majd újra elrepül a Föld és a Hold mellett, hogy azok gravitációját kihasználva tovább gyorsulhasson. Ahogy az IFLScience is megjegyzi: emiatt nem volt feltétlenül sürgős a RIME megszerelése, sőt, anélkül is sok fontos adatot tudott volna gyűjteni az űrszonda, a gép azonban így teljes.
Más kérdés, hogy korábban volt már egy sikertelen Mars-küldetése az ESA-nak, így egy újabb hiba jelentősen csorbította volna a szervezet hírnevét.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.