Tech hvg.hu 2023. április. 26. 17:03

Második világháborús módszer segítheti az elektromos repülőgépek elterjedését

Az amerikai Magpie Aviation szerint vontatni is lehetne az elektromos repülőgépeket, így jóval nagyobb hatótávolságot lehetne elérni, mint amit a mostani akkumulátorok lehetővé tesznek.

Az elektromos repülőgépek a jövőben forradalmasíthatják a légiközlekedést, egyelőre azonban még van néhány probléma, amit meg kell oldani. Ilyen például az a tény, hogy a jelenlegi legmodernebb akkumulátorok is túl gyengék ahhoz, hogy hosszú utakat lehessen megtenni a járattal. Emellett vagy az akkumulátoroknak, vagy pedig az utasoknak van hely a gépen, egyszerre a kettő nem fér el, így vagy nagyobb távolságokra tud repülni kevés ember, vagy kis távolságra több. Erre kínálna kompromisszumos megoldást az amerikai Magpie Aviaton.

A cég ahhoz a megoldáshoz fordult, ami már a második világháború óta létezik: a légi vontatáshoz. A vállalat elképzelése szerint az utasszállító repülőgépek akkumulátorában annyi energia lenne csak, ami a felszálláshoz, a landoláshoz és a manőverezéshez elegendő.

Az utat már nem az akkupakkra támaszkodva tenné meg, hanem elektromos vontatógépek segítségével. Ez a gyakorlatban úgy nézne ki, hogy a felszállás után egy, a járat útjába eső kisebb repülőtérről felszállna egy elektromos kisgép, majd összekapcsolódna és vontatni kezdené a nagyobb társát. Ezt többször is meg lehetne ismételni az út során, egészen a célig.

A cég márciusban már végre is hajtotta a tesztet, ami azt mutatja, az ötlet életképes. A repülőgép könnyen tud dokkolni a vontatókötélhez, majd energiabefektetés nélkül képes folytatni az útját.

Damon Vander Lind, a Magpie vezére szerint bár ez még mindig nem a tökéletes megoldás, jóval nagyobb rugalmasságot biztosít, mint bármilyen jelenlegi fejlesztés. A vontatáshoz egy 100 méteres „kötelet” használna a cég, így biztonságos távolságban maradna egymástól a két gép.

Hogy mikorra lehet ebből valóság, egyelőre nem tudni, ám a vállalat abban bízik, hogy 2030-ban már elérhető lesz az utazóközönség számára a fejlesztés.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.