A Wigner Fizikai Kutatóközpont munkatársai egy olyan számítógépes hálózati szolgáltatást fejlesztettek ki, amely alkalmas a kvantumos, illetve az úgynevezett nemjelző korrelációk szoftveres megvalósítására. A mindenki számára elérhető szolgáltatástól a kutatók azt várják, hogy új alkalmazások fejlesztéséhez, további felhasználási lehetőségek felfedezéséhez járulhat hozzá.
A kvantummechanika „második forradalmát” elsősorban az összefonódás jelenségének köszönhetjük. Ennek vizsgálata a fizika alapkérdéseinek mélyebb megértése mellett olyan technológiák kidolgozásához vezetett, mint a kvantumtitkosítás és a kvantumszámítás. Nem véletlen, hogy a 2022-es fizikai Nobel-díjat is az összefonódás, a nemklasszikus korrelációk kísérleti vizsgálatáért ítélték oda – emlékeztet közleményében a Wigner Fizikai Kutatóközpont.
A szervezet új szolgáltatása a kvantumos, illetve az annál is általánosabb, úgynevezett nemjelző korrelációkat szoftveresen valósítja meg: egy központi szerverrel való titkosított kommunikáció segítségével emulálni tudja az összefonódott kvantumrészecskéken végzett méréseket is. A Nonlocal Box Emulator webszolgáltatás bárki számára lehetővé teszi a nemklasszikus korrelációkkal való ismerkedést, kísérletezést, emellett alapul szolgálhat különféle szoftveralkalmazások kifejlesztésére.
Holnaptól borul a fél világ? Mit jelent a kvantumfölény, mire számíthatunk ezután?
A Google bejelentette, hogy elérte a kvantumfölényt, azaz olyan kvantumszámítógépet építettek, amely meghaladja a klasszikus számítástechnika legfelső határait. Hogy valami fontos előrelépésről van szó, azt mindenki érzi, de hogy pontosan mit is jelent és milyen következményekkel járhat, az némi magyarázatra szorulhat. Íme a közérthető válasz.
A kutatók azt remélik, hogy a szolgáltatás nyilvánossá tételével egy széleskörű együttgondolkodás indulhat el, ami új felhasználási lehetőségekre világíthat rá, illetve hozzájárulhat különböző alkalmazások fejlesztéséhez.
A szolgáltatás azonban nemcsak a lelkes érdeklődők, és kísérletező kedvű fejlesztők számára lehet érdekes, de hasznos eszköz a kutatóknak is, hiszen kvantumkommunikációs protokollok szimulációs vizsgálatára is használható.
A most elérhetővé vált szolgáltatás mellett a Wigner FK munkatársai a közeljövőben egy olyan mobilalkalmazás fejlesztését is tervezik, ami a nemklasszikus korrelációk élményszerű megértését segíti majd.
A Nonlocal Box Emulator API szolgáltatásról bővebb információk annak weboldalán érhetők el, ahol regisztráció után bárki ki is próbálhatja azt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.