Borostyándarabba zárt csótányt vizsgált meg egy kutató, megkövesedett spermiumot is talált a leletben.
A borostyán – ami úgy keletkezik, hogy a fa ragadós gyantája megkeményedik és megkövül – arról híres, hogy megőrzi a beletévedt növény- és állatvilágot, bepillantást engedve a régmúlt élővilágába.
George Poinar rovarkutató most egy 30 millió éves, dominikai borostyándarabba nézve érdekes, ritka dolgot talált: egy már kihalt, megkövesedett csótányt, amelynek néhány sejtje megőrződött az örökítőanyagából – adta hírül az Oregoni Állami Egyetem.
A megtalált csótányfosszília körülbelül 7 milliméteres. Poinar arra is felfigyelt, hogy az állatnak hosszú, védekezéshez használt tüskéi voltak a lábain, ez különösen a hátsókra volt jellemző. Emellett pedig spermiumsejteket is talált a csótány potrohának végén. A kutató elmondta, ez igazi ritkaságnak számít, a megkövesedett spermium ugyanis nagyon ritka lelet.
A talált csótányt a rovarkutató Supella dominicának nevezte el, és a legközelebbi, modern rokonait Ázsiában és Afrikában találták meg, messze a Dominikai Köztársaságtól – összegzett a CNET.
Nem sokkal ezelőtt kutatók egy 35 millió éves, új hangyafajt is találtak borostyánba zárva, igaz, a lelet mindvégig a tudósoknál volt, csak mindeddig rosszul volt felcímkézve.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.