Tech hvg.hu 2022. november. 16. 09:33

A mesterséges intelligencia azonosított egy 86 éves nőt az elfeledett családi fotóján

Holokauszttúlélők után kutató mesterséges intelligencia azonosított egy idős nőt egy olyan gyerekkori családi fényképen, aminek létezéséről nem is tudott.

A mesterséges intelligenciát előszeretettel fogják szolgálatra, ha a régmúlt homályos emlékeit kell átmenteni az utókornak. Segítségével életet lehelhetünk elhunyt családtagjaink portréiba vagy 4K minőségben nézhetünk százéves filmfelvételeket, most pedig egy egészen új funkciója van. Most egy holokauszttúlélők után kutató arcfelismerő algoritmus vezetett el valakit egy közel 80 éves emlékhez – számol be róla a BBC.

A 86 éves, jelenleg New Yorkban élő Blanche Fixler Lengyelországban született, és egészen addig ott is élt, amíg a bevonuló nácik fel nem forgatták az életüket. Édesanyja és testvérei halála után ő nagynénjének köszönhetően megmenekült. Most egy, a hányattatott időszakból származó családi emlék kerülhetett kezébe a mesterséges intelligenciának köszönhetően.

Daniel Patt, a Google szoftvermérnökének fejlesztése az a mesterséges intelligencia, mely történelmi nyomozómunkát végez régi fotókon. A From Numbers to Names (Számoktól nevekig) névre keresztelt arcfelismerő technológia egy hatalmas, 500 ezer fotóból álló adatbázisból dolgozik.

A felhasználónak csak fel kell töltenie egy portréfotót a keresett személyről, majd az algoritmus kiválogatja a leghasonlóbb találatokat és pontszámok alapján sorba rendezi a lehetséges egyezéseket. A szoftver arcok millióit vizsgálja át egy keresés alatt, ebben pedig az is segítségére van, ha valakit már egy képen azonosítottak, így könnyebben megtalálja a többi találatot is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.