Tech hvg.hu 2022. október. 28. 10:03

Se nyelve, se szája, mégis azonnal megmondja, hogy elég sós-e az étel – itt a robotszakács

Logikusnak tűnik, hogy az ismétlődő folyamatokat igénylő konyhai feladatok automatizálására robotokat vessenek be. Újabban már arra lehetőség van, hogy ezek a robotok meg is kóstolják az ételt, és döntsenek a további fűszerezésről.

Az Egyesült Államokban néhány éttermi lánc már próbálkozik robotok alkalmazásával bizonyos főzési munkafolyamatok esetében, bár egyelőre még próbaidőszakban tartanak ezek a törekvések. Ugyan jók hangzik, hogy effajta gépek segítsék a szakácsok munkáját, de mi a helyzet az egyik legfontosabb munkafolyamattal, a kóstolással? Ez nem csupán egy egyszerű, ismétlődő feladat, hanem annyiban a főzés alapvető része, hogy nagyban ettől függ, milyen is lesz végül az étel.

A kóstolás, az ízek érzékelése roppant összetett folyamat, amelyik sok különböző tényezőtől függ. Annak ellenőrzése, hogy az ízek egyensúlya megfelelő-e az étel elkészítési folyamatában, a kutatók szerint kritikus megközelítés, mivel az emberi ízérzékelés a rágás során termelődő nyálra és az emésztőenzimekre támaszkodik annak eldöntésében, hogy az étel vajon élvezetes-e, vagy sem – magyarázza a The Guardian.

[Megcsinálták az evőpálcikát, amivel úgy lesz sósabb ízű az étel, hogy nem is kerül bele só]

Mindez nem ijesztette meg a Cambridge-i Egyetem kutatóit, akik arra fejlesztettek ki egy robotberendezést, hogy az értékelje, mennyire sós egy étel. Ehhez a szimulált rágás különböző szakaszaiban kóstol, így utánozza az embert. Mindez felülmúlja a jelenlegi elektronikus tesztelést, amely csak pillanatképet ad az élelmiszerek sótartalmáról. A kutatók szerint az emberi folyamat leutánozásának jobb eredménnyel kell járnia.

Cambridge-i Egyetem

A kutatók omlett készítésére képezték ki a robotszakácsot, aki a rágási folyamat három szakaszában megkóstolta a rántottát és a paradicsom kilenc változatát. A robot karjára szerelt sótartalom-érzékelő mutatta, hogy mennyire sós az étel, miközben a robot az omlettet készítette. A rágás folyamatának utánzása érdekében a kutatók összeturmixolták a tojáskeveréket, és a robot ismét tesztelte az ételt. A szakemberek szerint a robot sokkal többre képes, mint egyszerűen azt mondani, hogy egy étel túl sós vagy nem elég sós, például képes eldönteni, hogy szükség van-e további keverésre vagy egyéb összetevőkre.

A kutatók azt remélik, hogy a jövőben meg tudják tanítják a robotot arra, hogy alkalmazkodjon az egyén ízléséhez – például az édes vagy olajos ételeket részesítse előnyben –, így valamikor a háztartások elengedhetetlen részévé váljon.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.